Mały ogród, wielki problem? Pomysły na aranżacje małego ogródka w bloku
Jeśli myślisz, że mały ogródek w bloku nie daje żadnych możliwości, to zobacz nasze pomysły na kreatywne aranżacje, które sprawią, że pokochasz to miejsce. Do dzieła!
Jak zagospodarować mały ogródek?
Pamiętaj, że nie liczą się metry kwadratowe, a Twój zmysł i pomysł na aranżację małego ogródka. Jeśli chcesz się odgrodzić od sąsiadów, wybierz prosty, formowany żywopłot, ale nie na wszystkich bokach ogrodu. Uwielbiane przez Polaków tuje niekoniecznie będą dobrym rozwiązaniem – w krótkim czasie mocno się rozrosną i z biegiem czasu zabiorą dostęp do światła. Na jednym z boków ogrodzenia możesz posadzić małe kwitnące drzewo np. wiśnię japońską. Innym ciekawym pomysłem będzie sadzenie hortensji bukietowej, roślin trawiastych lub niskich zimozielonych.
Jeśli lubisz naturę, późną wiosną możesz posiać mieszankę kwiatów polnych, które stworzą urozmaiconą łąkę. Będą świetnie przyciągały kolorowe motyle i stworzą doskonałe środowisko do życia dla owadów (zapylaczy).
Nawet w małym ogródku możesz stworzyć własne uprawy ziół i warzyw. Wystarczy kilka skrzynek z dobrym podłożem. W ogródkach w bloku sprawdzą się wszelkie zioła: bazylia, oregano, tymianek, szczypiorek oraz sałaty, szpinak, a nawet jarmuż, który możesz posiać w kwietniu i w sierpniu.
Pamiętaj jednak o dostępie do światła i zaplanuj uprawy według nasłonecznienia. Jeśli dostęp do promieni słonecznych jest ograniczony, lepiej będzie wybrać takie rośliny, które dobrze czują się w półcieniu. Jeśli z kolei w ogródku jest niewiele miejsca, wybierz jeden stojak z kilkoma poziomami skrzynek lub powieś je wraz z donicami na balustradzie ogrodzenia i specjalnie zamontowanych w tym celu hakach.
Co oprócz roślinności jest ważne w aranżacji małego ogródka w bloku? Dobre wrażenie robi odpowiednia podłoga tarasowa, trawnik oraz wytyczone mini ścieżki, które można gustownie i klimatycznie oświetlić. Na rynku dostępne są specjalne maty i dywany tarasowe odporne na działanie czynników atmosferycznych. Jeśli masz mały ogródek, zrezygnuj z trawnika – ciężko będzie go kosić oraz dbać o jego wygląd. Dobrym pomysłem jest położenie maty tarasowej – na której można postawić np. meble ogrodowe.
Ciekawy efekt zapewnią również ścieżki z kamyków. Można je kupić w paczkach, w różnych kolorach i wielkościach w niewysokich cenach.
Aranżacja małego ogródka
Aranżacja małego ogródka w bloku zakończy się powodzeniem, jeśli dobierzesz odpowiednie oświetlenie. To klucz do stworzenia klimatycznej przestrzeni. Jeśli Twój ogródek ma stały dostęp do światła, postaw na lampy solarne, które w dzień nagromadzą energię ze słońca. Idealne na tarasy i ogródki są również łańcuchy świetlne tzw. girlandy. Atmosferę będą tworzyły lampiony, które możesz wykonać samodzielnie ze słoików czy metalowych puszek.
Gdy brakuje Ci miejsca na meble ogrodowe, dobrym rozwiązaniem mogą być pufy, miękkie siedziska czy składane leżaki. Nawet w małym ogródku w bloku warto zainwestować w tkaniny i inne miękkie materiały. Jeśli masz zadaszenie, przepięknie wyglądać będą białe zasłony lub zwiewne firanki – dodatkową ich funkcją będzie osłona przed owadami, wścibskimi sąsiadami lub parzącym słońcem.
Na zakończenie jeszcze jedną dobrą wskazówką w aranżacji małego ogródka w bloku będą huśtawki z makramy. Wyglądają pięknie, nie zajmują dużo miejsca, są proste w montażu i świetną nawiązują do stylu boho. Dopełnieniem takiego klimatu będą kwietniki z makramy i mnóstwo kolorowych poduszek.
Inspiracje dla rodziców, czyli najpiękniejsze aranżacje pokoju dziecięcego
Z naszego poradnika dowiesz się, jak urządzić pokój dziecka zgodnie z najnowszymi trendami. Pokażemy pomysły na aranżacje i zainspirujemy do modnego urządzenia pokoju. Pokój dziecka spełnia wiele funkcji.
Jest sypialnią, miejscem zabaw i przyjmowania rówieśników oraz przestrzenią do nauki i rozwijania zainteresowań. Królestwo maluchów rośnie razem z nimi i wraz z czasem zmienia swój wystrój.
Jak urządzić pokój dla dziecka?
Pierwszą zasadą powinno być bezpieczeństwo. Wybieramy takie meble, dodatki i produkty, aby były dostosowane do wieku dziecka. Farba do malowania ścian powinna być bezpieczna dla zdrowia i nie powodować alergii. Dodatkowo warto wybrać taką, która jest trwała i odporna na częste zmywanie – by móc bez problemu usunąć ślady np. po kredkach czy brudnych rączkach.
Za pomocą farb i kolorów na ścianach w łatwy sposób możemy również wydzielić strefy w pokoju. Polecamy wybrać maksymalnie 3 kolory do całej aranżacji – w ten sposób unikniemy wizualnego bałaganu (mnóstwo zabawek w różnych kolorach może kłócić się z wieloma odcieniami na ścianach).
Dobrym pomysłem jest zastosowaniem także jasnych barw, a na jednej ścianie wykonanie bajkowej aranżacji. Może być to ulubiony motyw dziecka, np. podróż na Księżyc (proste wykonanie z szablonu), zielony las czy kolorowe łąki. Ciekawą opcją będzie użycie farby kredowej i pozostawienie dziecku miejsca na ścianie na własną twórczość. Przedszkolakom można wydzielić kawałek ściany do wieszania rysunków i prac wykonanych podczas zajęć – niech stworzą swoją własną galerię sztuki.
Pokój dla dziecka aranżacje
Kolejny punkt przy aranżacji pokoju dziecięcego to podłoga. Z uwagi na alergie lepiej zrezygnować z dywanów z długim włosiem, które gromadzą kurz i roztocza. Najnowsze trendy wskazują na naturalne materiały: drewno i wykładziny z surowców naturalnych. Wnętrze ocieplą chodniczki, małe dywany i maty np. z bawełny. Wybierz takie, by z łatwością móc wrzucić je do pralki i uprać.
Przy aranżacji pokoju dziecięcego istotne będzie oczywiście oświetlenie. Must have to lampka nocna lub delikatne dekoracje świetlne przy łóżku malucha. Równie ważne będzie światło do nauki i odrabiania lekcji. Punktowa lampka na biurku może być bezprzewodowa, aby w razie potrzeby móc użyć jej także w innym miejscu.
Biurko z kolei dobrze jest ustawić w pobliżu okna, na prawej lub lewej ścianie, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne. Krzesło nie powinno być jednak skierowane „plecami” do niego. W przypadku nauki zdalnej trzeba zapanować nad odbijaniem światła od monitora oraz o widoczność na kamerkach internetowych – światło padające bezpośrednio na monitor i urządzenie może zniekształcić obraz.
Aranżacje pokoju dziecięcego
Przy wyborze mebli do pokoju dziecięcego najlepiej kierować się zasadą minimalizmu. Dobrze jest postawić na meble niezbędne – przydadzą się łóżko, biurko, szafa lub komoda na ubrania + różne pojemniki na przechowywanie. Dzieci rosną bardzo szybko więc meble typowo dziecięce lub młodzieżowe za kilka lat staną się po prostu nieaktualne. Kup albo te, które rosną z dzieckiem np. łóżko, albo wybierz takie, które mogą być uniwersalne.
Świetnym pomysłem będzie natomiast postawienie w pokoju tipi – namiotu dla dzieci, czy zawieszenie hamaku lub huśtawki. To doskonały pomysł na podbicie dziecięcego serca!
Najnowsze trendy w aranżacjach pokoju dziecięcego na 2022 rok to wygoda, funkcjonalność, minimalizm, używanie naturalnych materiałów i tworzenie inspirujących stref do zabaw pobudzających wyobraźnię. Bardzo istotne jest również tworzenie komfortowych warunków do nauki zdalnej – wybór ergonomicznych foteli, wygodnych biurek i zapewnienie naturalnego światła.
Najnowsze trendy wnętrzarskie - 10 inspiracji dla Twojego mieszkania
Planujesz urządzić nowe mieszkanie? Podpowiemy, jak stworzyć wymarzone miejsce do życia –poznaj 10 praktycznych i stylowych rozwiązań!
Pomysły na modne wnętrza
Nadchodzi ten wielki dzień, w którym odbierzesz klucze do własnego mieszkania? Przed Tobą najprzyjemniejsza część – urządzanie! To czas radości, ale też wielu wyzwań, w końcu mieszkanie musi być nie tylko funkcjonalne, nie również stylowe i eleganckie. Wyposażenie wymarzonego mieszkania wymaga pomysłu, dlatego poniżej prezentujemy kilka aktualnych inspiracji na modne wnętrza.
Aktualne trendy wnętrzarskie 2021
Biel, beże i szarości
Beż i szarość w roli głównej pozwolą stworzyć modne aranżacje. Pod koniec 2020 roku zaczęły one powracać w wielkim stylu – to uniwersalne kolory pasujące do różnych wnętrz. Stworzysz z nich przytulną sypialnię, skandynawski salon, a nawet industrialną kuchnię.
Moda na styl glamour
Wyjątkowo modne są wnętrza urządzone w stylu glamour – piękne, luksusowe, eleganckie i błyszczące. Klimat tajemniczej elegancji przypadł do gustu głównie paniom. Glamour to blask, przepych, wysokiej jakości tkaniny i synonim luksusu. Pasują do niego m.in. satynowe zasłony, bogata mozaika, pościel z bawełny egipskiej, welurowe narzuty, łóżka z pikowanym zagłówkiem, białe dywany z długim włosem, duże lustra, szkła czy kryształowe żyrandole w kolorze złotym.
Naturalne materiały
Wśród materiałów we wnętrzach, o których z pewnością usłyszycie w 2021 roku nie zabraknie kamienia, drewna, bambusa, wikliny, ceramiki, szkła i metalu. Pasują do niego również drewniane meble i blaty, a na taras wszelkiego rodzaju plecionki – ażurowe stoliki to jeden z hitów sezonu. Szklane, przezroczyste lampy dodadzą z kolei elegancji i nuty lekkości.
Metal
Dawniej stosowany głównie w kuchniach i łazienkach, teraz wkracza na salony. W tym roku modne są m.in. stoliki, lampy i inne drobne akcesoria wykonane z metalu w kolorze złota, rose gold, srebra, brązu lub miedzi.
Trendy ekologiczne
Fascynacja ekologią ma swoje odzwierciedlenie również we wnętrzach – jednym z wiodących trendów są akcesoria z recyklingu, materiałów, które można ponownie wykorzystać. Są również przyjazne dla środowiska, a wiele z nich można wykonać samodzielnie.
Ściany w motywy florystyczne
Postaraj się, by ściany miały charakter! Mogą stanowić nawet pierwszy plan. W tym roku bowiem modne we wnętrzach są motywy florystyczne takie jak np. kwiaty, wzory egzotycznych roślin czy geometryczne kształty inspirowane art déco. Postaw na tapety z motywami polnych kwiatów lub palmowe liście, które dodadzą ciepła i przytulności.
Japandi
Co powiesz na połączenie skandynawskiego i japońskiego minimalizmu? To dobry sposób, by stworzyć funkcjonalne wnętrze w stonowanych barwach. Typowe dla japandi są biele, szarości, beż oraz jasna zieleń. Mamy przeczucie, że będzie to tegoroczny hit sezonu!
Boho
Upodobanie do naturalnych tkanin i materiałów, a także oryginalnych i etnicznych ozdób widać we wnętrzach urządzonych w stylu boho już od wielu lat. Charakterystyczne są dla niego łagodne kolory z przewagą bieli i beżu, plecionki, frędzle, naturalne tkaniny takie jak len czy bawełna, a także rośliny. Chcąc uzyskać dany styl w mieszkaniu wprowadź do niego również akcenty kolorystyczne, które podkręcą wystrój i nadadzą charakteru.
Czarno-białe wnętrza
Wnętrza utrzymane w tonacji czarno-białej to ukłon w stronę klasyki – są ponadczasowe i nigdy nie wychodzą z mody. Aby przełamać jednak nieco monochromatyczne mieszkanie, można wykorzystać różne materiały, faktury i kształty. Tego typu zabiegi pozwolą nieco ożywić wnętrze nie pozbawiając go przy tym naturalnego stylu i klasy.
Czy mieszkanie z aneksem to dobry wybór? Jak je urządzić?
Moda na mieszkania z aneksem kuchennym trwa od kilku dobrych lat. Połączenie kuchni i salonu ma zarówno wady, jak i zalety. Czy warto decydować się na zakup tego typu mieszkania? Dla kogo może to być dobre rozwiązanie? Jak oddzielić aneks kuchenny od salonu?
Zanim podejmiemy decyzję o jego kupnie, warto przeanalizować wszystkie za i przeciw.
Pokój dzienny z aneksem. Zalety rozwiązania
W blokach budowanych w ostatnich latach połączenie salonu z kuchnią jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ to przede wszystkim duża oszczędność powierzchni. Dzięki otwartej, połączonej przestrzeni pomieszczenie jest przestronne, a co za tym idzie jaśniejsze i bardziej funkcjonalne. Daje też większe możliwości do kreatywnej aranżacji przestrzeni. Średnio tego typu rozwiązania pozwala zaoszczędzić od 2 do 4 m2, co w małych mieszkaniach odpowiada 5-10% ich całkowitej powierzchni.
Pokój z aneksem jest również idealnym rozwiązaniem dla osób lubiących gotować lub posiadających małe dzieci. Dlaczego? Ponieważ przygotowując kolację dla gości, możemy swobodnie gotować i jednocześnie prowadzić rozmowy. Podobnie w przypadku pilnowania dzieci, które zawsze możemy mieć na oku.
Pokój z aneksem – czy taka przestrzeń posiada wady?
Oczywiście zawsze jest również druga strona medalu. Wybierając oddzielną kuchnię, zyskujemy zupełnie osobą przestrzeń do gotowania. Dzięki temu w czasie przyrządzania posiłków można uciec od reszty świata i oddać się wyłącznie tej czynności. Ponadto, kiedy zapraszamy gości, nie musimy się stresować bałaganem i niepozmywanymi naczyniami. Zaletą jest tutaj również kwestia zapachów. Ryba lub owoce morza na obiad? Nie ma problemu! Wszystkie nieprzyjemne zapachy zostają zamknięte w kuchni. Jeśli planujemy zakup dużego mieszkania, oddzielna kuchnia może okazać się wówczas dobrym pomysłem. Dodatkowo, dla wielu osób kuchnia to serce domu i lubi spędzać w niej wolny czas relaksując się np. przy dobrej książce lub rozwiązując krzyżówkę.
Jak to dobrze zaplanować?
Jeśli zdecydujemy się na mieszkanie z otwartym salonem, z pewnością nasunie się nam pytanie: jak urządzić aneks kuchenny?
Aby całość wyglądała spójnie, warto zadbać o taką samą podłogę w obu częściach pomieszczenia oraz zachować spójność w kolorystyce. Nowoczesne meble kuchenne dostępne w popularnych sklepach meblowych są zaprojektowane w taki sposób tak, aby możliwa była ich personalizacja – możemy więc sprawnie dopasować wymiary i kolory do naszych potrzeb.
Planując urządzanie mieszkania, należy traktować projekt jako całość – salon aranżować razem z kuchnią. Kuchnia w takim wypadku nie powinna być krzykliwa, aby optycznie nie przytłoczyć wnętrza. Warto również postawić na funkcjonalność. Wysuwane szuflady z przegródkami na garnki, podwieszane szafki, piekarnik na wysokości wzroku – wszystkie te rozwiązania ułatwią nam życie, jednocześnie nie zabierając zbyt dużo przestrzeni.
Jak stylowo oddzielić aneks kuchenny od salonu? Jeśli brakuje nam stołu do jedzenia, dobrym rozwiązaniem będzie wspomniana wcześniej wyspa. Nie tylko oddzieli kuchnię od strefy wypoczynku, ale dodatkowo stworzy miejsce do jedzenia posiłków. W wyspie można również umieścić dodatkowe szuflady, dzięki którym pomieścimy i schowamy wszystkie potrzebne sprzęty. Im mniej z nich znajduje się na widoku, tym łatwiej będzie nam utrzymać czystość i porządek.
Dobrym pomysłem mogą być również rozsuwane drzwi. W ten sposób uzyskamy efekt dwa w jednym. Kiedy będziemy potrzebowali większej przestrzeni, wystarczy otworzyć je na oścież, aby cieszyć się swobodą. Z kolei w sytuacji, gdy przychodzą goście, zamknięcie drzwi skutecznie oddzieli nas od reszty domowników. Przy tym rozwiązaniu pamiętajmy jednak, aby zadbać o odpowiednie oświetlenie kuchni. W roli drzwi sprawdzi się też forma przepierzenia, która pozwoli oddzielić aneks kuchenny od salonu i to bez utraty cennego metrażu.
Mieszkanie na ostatnim piętrze – plusy i minusy takiego rozwiązania
Kupno własnego mieszkania to marzenie wielu Polaków. Kiedy wreszcie nadchodzi moment wyboru swojego idealnego ”M”, nagle okazuje się, że pojawia się przed nami całkiem sporo dylematów. Mieszkanie nowe czy z drugiej ręki? W mieście czy pod miastem? Na parterze czy ostatnim piętrze?
Szczególnie ta ostatnia kwestia, może nasuwać sporo wątpliwości. Przed wyborem kondygnacji, warto przeanalizować wszelkie plusy i minusy lokalu na ostatnim piętrze.
Kupujemy mieszkanie. Które piętro wybrać?
Kiedy już wybierzemy dewelopera, dzielnicę oraz budynek mieszkalny, wtedy pozostaje nam zdecydowanie się na jedno ze znajdujących się tam mieszkań. Lokal na parterze, konkretnym piętrze, a może na poddaszu? Decyzję tę należy dokładnie przeanalizować.
Moda na budowanie dziesięciopiętrowych bloków jeszcze nie minęła, ale dominującym trendem wśród deweloperów jest budowa kilkupiętrowych, wygodnych budynków z szerokimi klatkami schodowymi, windami i wszelkimi udogodnieniami. Każda z kondygnacji ma oczywiście swoje plusy i minusy. W ostatnim czasie ogromną popularnością cieszą się jednak lokale umieszczone na parterze lub ostatnim piętrze. Skąd moda i popyt na ten drugi wybór?
Zalety i wady mieszkania na ostatnim piętrze
Stylowe i klimatyczne lofty kojarzą nam się z niepowtarzalnym klimatem oraz wyczuciem stylu. Takie mieszkania oglądamy w filmach i serialach. Niestety w życiu codziennym tego typu wnętrze nie jest łatwe do osiągnięcia. Namiastkę niepowtarzalnego klimatu modnych loftów można spróbować odtworzyć w mieszkaniu na ostatnim piętrze. Co jeszcze ma nam do zaoferowania tego rodzaju lokal?
- Niesamowity widok z okna – nawet niezbyt wysokie budynki zapewniają malowniczy widok rozciągający się na okolicę. Dzięki temu kawa na balkonie smakuje wyjątkowo dobrze.
- Jasną, słoneczną przestrzeń – mieszkania na ostatnich piętrach to zazwyczaj najlepiej nasłonecznione lokale, dzięki czemu we wnętrzu panuje przytulna atmosfera.
- Ciszę i spokój – ogromną zaletą mieszkań na najwyższych kondygnacjach jest brak hałasu dobiegającego z zatłoczonej oraz ruchliwej ulicy.
- Prywatność – mieszkając na ostatnim piętrze, jesteśmy zdecydowanie mniej narażeni na wzrok wścibskich sąsiadów.
- Brak sąsiadów na górze – dzięki temu nie musimy obawiać się zalania czy innych niespodzianek nad naszymi głowami.
- Czystą klatkę schodową – nie przechodzi tamtędy tyle osób, więc utrzymanie czystości nie sprawia kłopotu.
- Taras na dachu – niektóre z mieszkań posiadają bonus w postaci tarasu na dachu. Dzięki temu możemy poczuć się naprawdę luksusowo.
- Dwupiętrowe mieszkanie – często na ostatnich piętrach są tworzone dwupiętrowe mieszkania o większej przestrzeni. To doskonała propozycja dla osób, które potrzebują więcej miejsca do życia.
Oczywiście mieszkanie na ostatnim piętrze nie jest także pozbawione wad. Ostatnia kondygnacja zazwyczaj nie jest przeznaczona dla:
- Osób starszych – niestety mieszkanie na wysokości może być kłopotliwe, np. kiedy w budynku nie ma windy lub jest ona w remoncie.
- Osób lubiących niskie temperatury – na ostatnim piętrze latem jest zazwyczaj cieplej niż na parterze. Aczkolwiek nowoczesne budownictwo oraz rozwiązania techniczne zazwyczaj radzą sobie i z tym problemem.
Mieszkania na ostatnim piętrze. Wzrost popularności
Więcej zalet niż wad – to z pewnością można powiedzieć o lokalach na wysokich kondygnacjach. To właśnie dlatego mieszkania na ostatnim piętrze cieszą się ogromną popularnością. Ponadto możliwość stworzenia stylowego, niepowtarzalnego klimatu, dzięki np. oknom dachowym lub przestronnemu tarasowi na dachu sprawia, że coraz więcej osób decyduje się zamieszkać na najwyższych piętrach.
Jak zaaranżować kawalerkę?
Kawalerki cieszą się dużą popularnością wśród nabywców. Kupują je szczególnie osoby młode, single i pary oraz inwestorzy przeznaczający mieszkania na wynajem. Niewielkie lokale mają swoje zalety – mały metraż taniej jest urządzić, samą nieruchomość można nabyć w stosunkowo atrakcyjnej cenie, a czynsz jest niższy niż w dużych mieszkaniach.
Zakup małego lokalu wiąże się jednak z pewnymi trudnościami – szczególnie przy wykańczaniu tego typu lokum. Jak urządzić kawalerkę, aby była nie tylko atrakcyjna wizualnie, ale też wygodna w codziennym użytkowaniu?
Aranżacja kawalerki. Jak zagospodarować kuchnię?
Większość nowych kawalerek występuje w formie salonu połączonego z kuchnią. Aneks kuchenny pozwala optycznie powiększyć przestrzeń. Im mniej ścian postawimy, tym więcej miejsca zaoszczędzimy. To szczególnie istotne w niewielkich przestrzeniach, w których faktycznie liczy się każdy metr.
Jak urządzić małą kawalerkę z aneksem kuchennym, by sprawnie oddzielić od siebie dwie części mieszkania? W zależności od tego jaki jest układ lokalu, możemy zadziałać na kilka sposobów. Jeśli dysponujemy wnęką kuchenną, problem niejako rozwiązuje się sam. We wnęce wstawimy bowiem szafki kuchenne i wszystkie niezbędne sprzęty, a reszta pomieszczenia posłuży nam za salon i sypialnię.
Nieco trudniej jest w sytuacji, gdy całe mieszkanie zbudowane jest na planie kwadratu lub prostokąta pozbawionego wnęk. W takiej sytuacji powinniśmy stworzyć tego typu kącik samodzielnie. Świetnie sprawdzi się do tego blat kuchenny w formie wyspy – stawiając go w odpowiednim miejscu, oddzielimy przestrzeń wypoczynkową od tej kuchennej.
Jak urządzić kuchnię w kawalerce?
Aranżacja kawalerki oczywiście nie kończy się na samym podzieleniu mieszkania na części. Równie istotne jest to, jakie meble i rozwiązania wstawimy do środka. Pozostając przy kuchni, skoncentrujmy się na początek na wygospodarowaniu odpowiedniej ilości miejsca do przechowywania. W zależności od tego, czy lubimy gotować i samodzielnie przyrządzać posiłki, czy może stołujemy się głównie poza domem, będziemy wybierać inne rozwiązania.
Dla osób, które dużo czasu spędzają przy kuchence i lubią gotować lub piec, niezbędna będzie zabudowa kuchenna z szafkami, w których będzie można przechowywać wszystkie niezbędne akcesoria. Świetnie sprawdzą się szafki podwieszane pod sufitem. Łącząc je ze stojącymi, uzyskamy dużo miejsca bez drastycznego ograniczenia przestrzeni. Czasem wystarczy kilka metrów kwadratowych, by stworzyć wygodny kącik do gotowania. Nie zapominajmy też o miejscu do pracy – przyda nam się przynajmniej pół metra blatu roboczego. Kuchnię podzielmy na strefy, co ułatwi nam sprawne zarządzanie przestrzenią.
Gra kolorów w aranżacji kawalerki
Należy pamiętać, że mieszkanie nie kończy się na kuchni. Jak urządzić kawalerkę, by zmieścić w niej wszystko to, co niezbędne do życia? Kluczem do sukcesu jest sprawne połączenie przestrzeni wypoczynkowej dziennej z sypialnią. W tym samym pomieszczeniu będziemy spać, przyjmować gości, czy też spędzać romantyczne wieczory przy świecach – zadbajmy więc o to, by przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna.
Zacznijmy od kolorów – to one stworzą bazę do wszystkich dalszych zabiegów aranżacyjnych. Im mniejsza przestrzeń, tym jaśniejsze odcienie powinniśmy wybrać. W kawalerce idealnie sprawdzą się:
- Biel
- Beż
- Jasna szarość
- Kolory pastelowe
Jasne kolory optycznie powiększają przestrzeń, dodając lokum przejrzystości i przestronności. Na podłodze ułóżmy jasne panele, ściany pomalujmy na biało, beżowo lub szaro. Warto też zastosować trick z lustrami. Na jednej ze ścian powieśmy dużą, lustrzaną taflę, dzięki której pokój optycznie się powiększy.
Jak urządzić kawalerkę? Umeblowanie
Jeśli zadbaliśmy już o podstawy, nadszedł czas na wykończenie i wybór mebli. Aranżacja kawalerki powinna opierać się na prostej zasadzie – im mniej, tym lepiej. Nie szalejmy z meblami oraz dodatkami. Posiadając ich za dużo, przytłoczymy mieszkanie, czyniąc je jeszcze mniejszym, niż jest w rzeczywistości. Warto zamówić szafy i szafki na wymiar, by idealnie dopasować je do przestrzeni wokół. Im więcej rzeczy uda nam się schować, tym lepiej dla efektu końcowego. Meble powinny być zachowane w jasnych kolorach – podobnie jak dodatki. Jeśli marzy nam się jeden mocniejszy akcent, postawmy na fotel lub kanapę, który doda wnętrzu charakteru, jednocześnie go nie przytłaczając.
Jeśli mamy na tyle dużo przestrzeni, możemy część dzienną oddzielić od części nocnej. W jaki sposób? W tej roli świetnie sprawdzi się parawan lub ażurowa ścianka działowa, która pozwoli stworzyć niejako dwa oddzielne pomieszczenia. Nieważne jak mała, własna sypialnia to zawsze dobry pomysł. Zadbajmy również o atmosferę – zainwestujmy w oświetlenie, które doda mieszkaniu wyjątkowego klimatu. Lampa sufitowa będzie nam służyć np. podczas spotkań z przyjaciółmi, a małe światło z lampki stojącej pozwoli stworzyć romantyczną atmosferę.
W aranżowaniu kawalerki postawmy na minimalizm i nowoczesne, funkcjonalne meble czy rozwiązania. Proste projekty zawsze się sprawdzają. Bedą również aktualne przez długie lata. W takim wnętrzu egzamin zdadzą meble modułowe – łóżko z dodatkowymi szufladami, kanapa rozkładana do funkcji łóżka czy stolik z pojemną szafką. Wszystkie tego typu rozwiązania sprawią, że urządzanie małej kawalerki będzie prawdziwą przyjemnością, a efekt zadziwi nawet największych sceptyków.

Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy? Sprawdzone sposoby na ciszę i walkę z hałasem
#_ftnref2Cisza sprzyja wypoczynkowi. Czy możliwe jest mieszkanie przy ruchliwej ulicy i cieszenie się spokojem w domu? Jakie rozwiązania zastosować, by zyskać spokojną przestrzeń?
#_ftnref2Cisza sprzyja wypoczynkowi. Czy możliwe jest mieszkanie przy ruchliwej ulicy i cieszenie się spokojem w domu? Jakie rozwiązania zastosować, by zyskać spokojną przestrzeń?
Hałas nie sprzyja wypoczynkowi, a przecież właśnie tego oczekujemy od swojego mieszkania – azylu, miejsca relaksu i spokoju. Czy możliwe jest zatem, by mieszkać przy ruchliwej ulicy i jednocześnie cieszyć się ciszą? Otóż tak. Współczesne rozwiązania architektoniczne pozwalają bowiem na pogodzenie tych dwóch rzeczy.
Ruchliwa ulica a nowe budownictwo
Jednym z głównych punktów na liście cech wymarzonego M jest cisza i spokój – najczęściej szukamy więc mieszkania od tzw. podwórka. Wybór tego typu lokali wpisał się w naszą świadomość ze względu na przekonania, które są w nas zakorzenione. Budownictwo sprzed 20 czy nawet 10 lat było bowiem zupełnie inne niż teraz. Wiele się zmieniło – często na lepsze.
Nowe osiedla są projektowane w taki sposób, by zapewnić najlepszą izolację akustyczną. Izolacja z kolei zależy przede wszystkim od grubości ścian, wykorzystanych materiałów budowlanych, zabezpieczeń przeciwdrganiowych, a nawet od układu sąsiadujących ze sobą mieszkań. Deweloperzy doskonale zdają sprawę, że komfort mieszkania jest niezwykle ważnym czynnikiem przy wyborze oferty, dlatego też stosują rozwiązania mające na celu zminimalizowanie hałasu i otwarcie komunikują, z jakich technologii korzystają, by zapewnić mieszkańcom spokój i ciszę.
Warto wiedzieć, że poziom hałasu oraz wytyczne budowlane dla deweloperów są normowane odpowiednimi rozporządzeniami. Zgodnie z obowiązującym prawem nawet mieszkanie przy ruchliwej ulicy, powinno być zaprojektowane tak, aby jego użytkownicy mogli pracować i odpoczywać w optymalnych dla zdrowia warunkach.
Przeczytaj również: Czy warto zamieszkać poza centrum miasta? Poznaj zalety mieszkania na obrzeżach
Normy hałasu w mieszkaniu. Czy hałas szkodzi zdrowiu?
Na etapie poszukiwania wymarzonego mieszkania, warto wziąć pod uwagę nie tylko cenę i lokalizację, ale także warunki życia w danym budynku. Częstym problemem osób, które zdecydowały się na zakup nowego mieszkania, jest kiepskie wyciszenie nieruchomości. W takich sytuacjach właściciele zastanawiają się, jak wyciszyć mieszkanie, aby poprawić komfort życia wszystkim domownikom.
Nieruchomości mieszkalne powinny spełniać budowlane normy dźwiękoszczelności, aby przebywanie w pomieszczeniach było komfortowe dla człowieka. Co najlepiej tłumi dźwięk? Przede wszystkim odpowiednie wyposażenie oraz sposób wykończenia mieszkania. Ogromny wpływa na wartości słyszalnego hałasu ma także rodzaj materiałów budowlanych wykorzystany przez dewelopera na etapie realizowania inwestycji.
Środowiskowym zagrożeniem dla człowieka i zdrowia publicznego jest hałas. Głośności popularnych dźwięków, które mogą być słyszalne, szczególnie w mieszkaniach przy ruchliwej ulicy to:
- remont sąsiedniego mieszkania – maksymalnie 30-40 dB hałasu przenikającego przez ściany,
- wiertarka – generuje hałas na poziomie do ok. 70 dB,
- urządzenia użytku domowego - ok. 17-35 dB,
- płacz dziecka – nawet do 110 dB,
- ruch uliczny – średnio do 100 dB, choć wiele zależy od sytuacji na drodze.
Wszelkie hałasy dobiegające z mieszkania obok mogą wprowadzać domowników w dyskomfort i powodować zaburzenia koncentracji. Z tego względu warto pomyśleć o tym, jak wyciszyć mieszkanie i zneutralizować słyszalność uciążliwych dźwięków z zewnątrz.
W trosce o zdrowie psychiczne i fizyczne powstały normy hałasu, które obowiązują w obiektach mieszkalnych i użytku publicznego. Dokumentem, który reguluje akceptowalne wartości hałasu w nieruchomościach, jest Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.[1]
Dopuszczalne wskaźniki hałasu dla terenów zabudowy mieszkaniowej i wielorodzinnej wynoszą 65 dB w przypadku dróg lub linii kolejowych oraz 55 dB w przypadku pozostałych obiektów generujących hałas. Jeśli dźwięki są problematyczne, można zainwestować w zasłony wyciszające w mieszkaniu lub skorzystać z innych porad i dowiedzieć się, co najlepiej tłumi dźwięk.
Przekroczenie dopuszczalnych norm hałasu można zgłosić do regionalnego dyrektora ochrony środowiska wraz ze złożeniem wniosku o przeprowadzenie kontroli natężenia hałasu.
Wyciszenie, wygłuszenie i wytłumienie mieszkania. Jaka jest różnica?
Dla osób, które mają mieszkanie przy ulicy, hałas jest standardem. Na szczęście są sposoby, dzięki którym można sprawić, że normy hałasu w mieszkaniu będą na optymalnym poziomie. Zanim podejmiesz zdecydowanie działania i wykorzystasz polecane sposoby walki z hałasem, poznaj różnice pomiędzy trzema istotnymi pojęciami: wyciszenie, wygłuszenie oraz wytłumienie.
Pojęcie wyciszenia łączy w sobie dwie składowe: wytłumienie oraz wygłuszenie. Czynności związane z wytłumieniem dotyczą adaptacji akustycznej wewnątrz pomieszczeń. To wszelkie działania, które umożliwiają zatrzymanie dźwięków wewnątrz nieruchomości. Definicja wygłuszenia dotyczy izolacji akustycznej pomiędzy konkretnymi pomieszczeniami, np. mieszkaniami w bloku.
Warto dodać, że skuteczną metodą na izolację akustyczną mieszkania jest zastosowanie pianki akustycznej, np. wokół stolarki okiennej i drzwiowej. Ten materiał świetnie zapobiega rozprzestrzenianiu się niepożądanych dźwięków wokół nieruchomości.
Cisza zaczyna się od...okna
Jeśli posiadacie już mieszkanie i z różnych względów poziom hałasu jest dla Was zbyt wysoki, warto zastanowić się nad wyciszeniem okien od ulicy.
Dobrym pomysłem jest zastosowanie rolet zewnętrznych, które sprawdzą się w tłumieniu hałasu, szczególnie nocą i wieczorami – gdy nie potrzebujemy światła dziennego. Oczywiście wszelkie firany i grube zasłony również są pomocniczym, wyciszającym elementem. Na rynku dostępne są również specjalne wyciszające folie na okna.
Sposobów, jak wyciszyć mieszkanie jest naprawdę wiele, ale tylko nieliczne są naprawdę skuteczne. Spory problem pojawia się wtedy, kiedy mieszkanie przy ruchliwej ulicy zbiera do wnętrza wszystkie nieprzyjemne dźwięki z zewnątrz. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, jak wyciszyć okno. W tym celu można wykorzystać folie dźwiękoszczelne na okna.
To produkty, które zostały stworzone z myślą o właścicielach mieszkań i domów, chcących zapewnić sobie większy komfort życia w nieruchomości. Niestety wyciszające folie nie zawsze przynoszą zadowalające efekty.
Aby spotęgować efekt tłumienia hałasów dobiegających z zewnątrz, można zainwestować też w firany i zasłony dźwiękoszczelne. Takie czynności mają znaczenie głównie w odniesieniu do tłumienia niekorzystnych dźwięków dobiegających zewnątrz.
Drzwi blokujące dźwięki – sposób na wyciszenie mieszkania
Jak wygłuszyć mieszkanie, aby żyć komfortowo na co dzień? Sposoby walki z hałasem są różne. Warto jednak wiedzieć, że nieprzyjemne dźwięki najczęściej przedostają się do nieruchomości przez okna, ściany i drzwi wejściowe. Dobry deweloper, aby spełnić normy hałasu w mieszkaniu, powinien zadbać o dobrą izolację stolarki okiennej i drzwiowej, a także odpowiednio grube ściany działowe.
Aby skutecznie zredukować słyszalność nieprzyjemnych dźwięków, można zainwestować w masywne drzwi wejściowe. Najlepiej wybrać modele drewniane, które doskonale izolują dźwięki i gwarantują jednocześnie świetne właściwości termoizolacyjne. Jak wygłuszyć mieszkanie już od drzwi wejściowych? Najlepiej wymienić skrzydło na takie, które będzie mieć grubość co najmniej 40 mm. Najlepsze drzwi dźwiękoszczelne są w stanie zredukować hałasy nawet do poziomu poniżej 40 dB.
Sufit napinany lub podwieszany – pomoc w wyciszeniu mieszkania od ulicy
Po zakupie głośnego mieszkania możesz wykorzystać innowacyjne metody wykończenia pomieszczeń, dzięki czemu normy hałasu w mieszkaniu zostaną zachowane na optymalnym poziomie. Minimalna wysokość pomieszczenia, w którym można zastosować sufit podwieszany to 280 cm. Jeśli chodzi o sufity napinane – tutaj nie ma żadnych ograniczeń i można je stosować w dowolnych pomieszczeniach mieszkalnych oraz użytkowych.
Chcesz dowiedzieć się, jak wygłuszyć mieszkanie? Dobrym sposobem jest zastosowanie sufitu podwieszanego lub napinanego. Różnice pomiędzy tymi technikami wykończenia nieruchomości dotyczą głównie konstrukcji. Sufity napinane to konstrukcje membranowe mocowane na obwodzie całego sufitu przy pomocy specjalnych profili.
Podwieszany sufit wymaga wykonania stelażu profilowego oraz przytwierdzenia do nich płyt gipsowo-kartonowych.[2] Izolacja akustyczna w obydwu przypadkach może być utrzymana na podobnym poziomie. Jeśli chodzi o ceny, sufity napinane mogą być nawet o połowę tańsze w porównaniu do konstrukcji podwieszanych. Ceny na 2023 rok to średnio 330 złotych za m2 sufitu podwieszanego oraz 135 złotych za m2 napinanej konstrukcji.[3]
Zobacz też: Myślisz o mieszkaniu na ostatnim piętrze? Poznaj wady i zalety takiego wyboru!
Jak wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy?
Poza oknami można jeszcze zastosować dodatkowe materiały wyciszające ściany. Do okładania ścian stosuje się wełnę, kauczuk syntetyczny czy specjalne panele akustyczne, które mogą spełniać też dekoracyjną funkcję. Na rynku pojawiły się także specjalne wykładziny ścienne imitujące tapety, a także maty gumowe i płyty.
Wyciszenie mieszkania przy ruchliwej ulicy to podstawa, jeśli chcesz mieć komfort użytkowania nieruchomości na co dzień. Kiedy hałas nie jest nadmiernie uciążliwy i potrzebujesz tylko kosmetycznych zmian, możesz wykorzystać zasłony dźwiękochłonne i folie okienne.
W sytuacjach znacznego przekroczenia norm hałasu w mieszkaniu konieczne jest zastosowanie innych sposobów walki z hałasem. W dużych mieszkaniach w kamienicach warto zdecydować się na sufity podwieszane lub napinane, gdzie pod konstrukcją można umieścić grubą warstwę materiału do izolacji akustycznej.
Aby wyciszyć mieszkanie przy ruchliwej ulicy, można też zmienić drzwi wejściowe i uszczelnić okna. Takie działanie ma sens tylko wtedy, kiedy niekorzystne dźwięki dobiegają do wnętrza mieszkania, np. z klatki schodowej lub bezpośrednio z chodnika tuż przy budynku mieszkalnym.
Sposobów na wyciszenie mieszkania jest obecnie wiele – nowe technologie pozwalają na dostosowanie przestrzeni do naszych wymogów. Posiadanie mieszkania przy ruchliwej ulicy w obecnych czasach nie stanowi więc już tak wielkiego problemu, jak kilkanaście lat temu. Liczy się pomysł!
Podsumowanie - wyciszenie mieszkania jest możliwe nawet przy ruchliwej ulicy
Podsumowując: najlepszym sposobem walki z hałasem przedostającym się z ulicy do mieszkania jest po prostu świadomy zakup nieruchomości. Warto wybierać lokale, które są budowane blisko terenów zielonych. To najskuteczniejszy sposób, aby uniknąć problemów z niekorzystnymi dźwiękami i mieć pewność, że mieszkanie spełnia wszelkie normy hałasu wynikające z ustaw.
Jeśli zakup mieszkania został już sfinalizowany, trzeba pomyśleć o skutecznych sposobach walki z hałasem. Wymiana drzwi i okien na dźwiękoszczelne, osadzenie podłóg na matach wygłuszających oraz zamontowanie sufitu podwieszanego to podstawa, aby ograniczyć przenoszenie się dźwięków – zarówno pomiędzy mieszkaniami, jak i do wnętrza nieruchomości z ulicy.
[1] https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20140000112/O/D20140112.pdf
[2] https://purios.com/blog/jak-wyciszyc-sufit-sposob-na-wygluszenie-mieszkania
[3] https://planeta-sufitow.com/artykuly/sufit_napinany_a_podwieszany.php
Zielony azyl w środku miasta, czyli jak urządzić balkon?
Nic tak nie pomaga się zrelaksować, jak wypoczynek na świeżym powietrzu. Dla wielu mieszkańców miast namiastką zielonej przestrzeni jest właśnie balkon. I choć może mieć on wiele zastosowań, to przy odpowiednim doborze dodatków, jest w stanie szybko przemienić się w kącik relaksu i wypoczynku w czasie wiosny oraz lata. Sprawdź pomysły na aranżację balkonu w bloku.
Aranżacja balkonu w bloku – od czego zacząć?
Jak doskonale wiesz, balkony bywają różne – od małych, podłużnych, przez większe aż po loggia czy przestronne tarasy występujące np. na poddaszach. Sam rozmiar nie jest jednak tak istotny, jak sposób, w jaki zagospodarujesz przestrzeń. Unikaj zbędnego nadmiaru dodatków. Przed rozpoczęciem aranżacji balkonu dokonaj pomiarów – dowiesz się, jak dużą przestrzenią dysponujesz. Unikaj także zasłaniania balustrady nieprzeźroczystymi materiałami – zamiast tego postaw np. na szklane osłony. Nie tylko powiększą optycznie balkon, ale będą stanowić też zabezpieczenie dla dzieci i małych zwierząt.
Aranżacja balkonu – co z podłogą?
Podłoga na balkonie spełnia nie tylko funkcję estetyczną, ale ma być także łatwa w utrzymaniu i wytrzymała. Rozwiązaniem uniwersalnym w tym przypadku są płytki gresowe – odporne na działanie różnych warunków atmosferycznych, a ich czyszczenie nie sprawia problemu. A jeśli dysponujesz odpowiednią ilością miejsca i chcesz poczuć się niczym w prawdziwym ogrodzie, ciekawą alternatywą może być sztuczna trawa w formie wykładziny.
Jak umeblować balkon?
Jak urządzić balkon wykorzystując do tego meble? Znaczenie ma tu przede wszystkim miejsce, jakim dysponujesz. Dobierając np. krzesła i stolik na mały balkon weź pod uwagę również kwestie związane z wygodą. Rozwiązaniem mogą być np. składane meble – nie zajmują wiele miejsca po złożeniu, co pozwala zaoszczędzić przestrzeń.
Meble na balkon możesz wykonać również samodzielnie – tego typu rozwiązania stały się niezwykle modne zwłaszcza w ostatnich latach. Przygotowując siedzisko np. z palety, możesz dokładnie dopasować je do rozmiaru balkonu.
Rośliny w aranżacji balkonu
Chcesz, by Twój balkon stał się zielonym zakątkiem? W takim razie nie może zabraknąć w nim roślin. Duże znaczenie ma tutaj przede wszystkim poziom nasłonecznienia – w zależności od niego stawiaj na rośliny światłolubne lub światłoczułe. Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, możesz sięgnąć po większe rośliny w dużych donicach. Właściciele mniejszych balkonów z kolei mogą skorzystać z uchwytów montowanych na balustradzie.
Wykorzystać możesz także daszek – jeśli nad Twoim mieszkaniem znajduje się np. balkon sąsiada. Podwieszane doniczki stworzą wspaniałą kompozycję, pobierając przy okazji nadmiar światłą padającego na balkon. Kwiaty z dużymi liśćmi będą dawać także cień w upalne popołudnia. Poza tym balkon to również doskonałe miejsce na własny zielnik.

Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – co wybrać?
Osoby szukające wymarzonego mieszkania muszą najpierw określić swój budżet, a potem podjąć wiele kluczowych decyzji – takich jak np. wybór lokalizacji czy metrażu. Jedną z ważnych kwestii jest też określenie, czy mieszkanie ma być z rynku pierwotnego, czy wtórnego.
Czym się charakteryzują i jakie mają wady i zalety oba rozwiązania?
Rynek pierwotny i rynek wtórny
Nieruchomości z rynku pierwotnego to nowe i nieużywane mieszkania, domy oraz lokale usługowe. Są realizowane w ramach przedsięwzięcia deweloperskiego. Kupując nieruchomość z rynku pierwotnego, mamy duży wybór – można przebierać w ofertach.
Rynek wtórny to mieszkania i domy używane, kupowane „z drugiej ręki”. Na rynku wtórnym odprowadza się podatek – na rynku pierwotnym z kolei to deweloper opłaca zazwyczaj VAT z inwestycji. Jeśli jednak nie, trzeba zapłacić PCC 2% od wartości rynkowej.
Mieszkanie z rynku wtórnego
Zacznijmy od mieszkań z rynku wtórnego. Przede wszystkim trzeba tu zaakceptować lokalizację, metraż i wykończenie mieszkania lub od razu zaplanować remont, co wiąże się z kolejnym wydatkiem. Rzadko zdarza się, aby nowemu właścicielowi odpowiadało wszystko. Poza tym odświeżenie lub wyremontowanie mieszkania z rynku wtórnego jest droższe niż urządzenie nowego lokalu z rynku pierwotnego.
Działania te nie kończą się zwykle na wymianie sofy czy mebli w kuchni, ale obejmują także zmianę m.in. instalacji czy ogrzewania. Koszty te mogą zaskoczyć, a trzeba również doliczyć np. wydatki za wywóz starych mebli, glazury itp. W przypadku mieszkania z rynku wtórnego mamy także do czynienia ze zużyciem budynku, co generuje wyższe koszty utrzymania nieruchomości.
Wady mieszkania z rynku wtórnego
Oto najczęściej wymieniane wady mieszkań z rynku wtórnego:
- ryzyko konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu,
- dodatkowe wydatki związane z remontem,
- ryzyko związane z przestarzałym budownictwem,
- ograniczone możliwości personalizacji wnętrz.
Stan techniczny – ryzyko konieczności przeprowadzenia gruntownego remontu
Kupując mieszkanie z rynku wtórnego, należy liczyć się z tym, że stan techniczny nieruchomości może być daleki od zadowalającego. Dotyczy to szczególnie starych lokali usytuowanych w wiekowych kamienicach czy PRL-owskich osiedlach. W takich sytuacjach do ceny zakupu mieszkania należy jeszcze dodać koszty gruntownego remontu, których dokładna wysokość jest jednak zazwyczaj trudna do oszacowania z góry.
Wydatki na remont
Co najczęściej wymaga remontu przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego? Wszystko zależy oczywiście od dokładnego stanu, w jakim znajduje się nieruchomość. Przy gruntownym remoncie odświeżenia wymagają ściany i sufity, podłogi czy płytki w kuchni i łazience. Częstym problemem jest konieczność wymiany instalacji grzewczych, elektrycznych i wodociągowych. Koszty remontu wzrosną zdecydowanie, kiedy zdecydujemy się na całkowitą wymianę sprzętów i mebli, które są zniszczone, przestarzałe lub po prostu nie odpowiadają naszym gustom.
W części przypadków – przestarzałe budownictwo
Nabycie mieszkania w przestarzałym budownictwie wiąże się często z mankamentami dotyczącymi ogrzewania budynku, wysokiego czynszu dla wspólnoty mieszkaniowej czy bardzo ograniczoną ilością miejsc parkingowych. Ten ostatni problem napotykają często właściciele nowo nabytych nieruchomości zlokalizowanych w PRL-owskich wieżowcach z wielkiej płyty. Duże zagęszczenie mieszkań, brak garaży podziemnych i ograniczone przestrzenie wspólne mogą niestety tworzyć deficyt miejsc postojowych.
Ograniczone możliwości personalizacji
Któż nie marzy o zaaranżowaniu wnętrz nowo nabytego mieszkania w zgodzie ze swoimi gustami, potrzebami i zmysłem estetycznym. Niestety, kupno nieruchomości z rynku wtórnego często uniemożliwia dokładne spersonalizowanie pomieszczeń i wyposażenia. A w najlepszym wypadku wymaga kapitalnego remontu i całościowej wymiany sprzętów i mebli.
Zalety mieszkania z rynku wtórnego
Do zalet mieszkań z rynku wtórnego możemy zaliczyć:
- niższe ceny w stosunku do nieruchomości od dewelopera,
- swobodę w doborze lokalizacji,
- gotowość do zamieszkania,
- rozwiniętą infrastrukturę wokół lokalizacji nieruchomości.
Ceny mieszkań z rynku wtórnego
Jedną z głównych zalet mieszkań z rynku wtórnego jest ich niższa cena. W zależności od rynku nieruchomości w poszczególnych miastach mieszkania od dewelopera są droższe o 5-10%. Dodajmy do tego to, że częstą praktyką przy zakupie używanych mieszkań jest jeszcze możliwość wynegocjowania niższej kwoty zakupu.
Swoboda w doborze lokalizacji
Mieszkania z rynku wtórnego są najczęściej zlokalizowane na osiedlach, które czasy intensywnego rozwoju i ekspansji mają już za sobą – bez względu czy dotyczy to PRL-owskich blokowisk, czy przedwojennych kamienic. Z tego powodu nabywcy nie muszą martwić się o to, czy rozrost osiedla będzie przebiegał zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców i nie będzie generował problemów logistycznych (rozbudowa i remonty infrastruktury) czy krajobrazowych (wycinanie dużych połaci terenów zielonych).
Gotowość do zamieszkania
Dla osób szukających lokalu gotowego do zamieszkania od zaraz to właśnie nieruchomości z rynku wtórnego stanowią często najlepszy wybór. Często bowiem zdarza się, że deweloperzy oferują mieszkania, które są dopiero w realizacji lub wymagają wykończenia.
Rozwinięta infrastruktura wokół lokalizacji
Częstym atutem kupna mieszkania na starszym osiedlu jest ich lokalizacja oraz dostępność rozwiniętej infrastruktury. Na terenie nowych i powstających dopiero osiedli brakuje bowiem nierzadko rozwiniętej sieci komunikacyjnej, sklepów, punktów usługowych, szkół, przedszkoli, aptek czy przychodni.
Mieszkanie z rynku pierwotnego
Zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, czyli prosto od dewelopera, to obecnie najpopularniejszy wybór. Takie mieszkania mają więcej zalet niż wad – przede wszystkim są nowe, można je dowolnie zaaranżować, a nawet zmienić rozkład, przestawić ścianę czy powiększyć wybraną wnękę – wszystko w zależności od potrzeb.
Podczas odbioru mieszkania trzeba jednak uważnie sprawdzić, czy nie ma ono wad. Dewelopera obowiązuje również tzw. rękojmia, która trwa zazwyczaj przez 5 lat – jest to czas na zgłaszanie usterek i nieodpłatną naprawę. Rynek pierwotny pozwala też na wybór swojego wymarzonego M – odpowiadającego konkretnym potrzebom i mieszczącego się w określonym budżecie. Można zdecydować o metrażu, lokalizacji czy liczbie pomieszczeń.
Nowe osiedla obejmują zwykle także miejsca parkingowe lub garaże podziemne, które właściciele mieszkań mogą dodatkowo zakupić.
Zalety mieszkania z rynku pierwotnego
Do zalet kupna mieszkania z rynku pierwotnego zaliczyć można:
- bycie pierwszym właścicielem nieruchomości,
- swobodę aranżacji i wyposażenia,
- gwarancje i zabezpieczenia ze strony dewelopera,
- nowoczesne budownictwo i udogodnienia.
Pierwszy właściciel mieszkania
Nabycie mieszkania z rynku pierwotnego oznacza, że zostajemy pierwszymi właścicielami nieruchomości. Wiąże się z tym całe mnóstwo profitów. Dotyczą one możliwości urządzenia czterech kątów w zgodzie ze swoimi upodobaniami, dowolnego doboru sprzętów i mebli czy braku konieczności przeprowadzania remontu tuż po przeprowadzce do nowego miejsca.
Swoboda aranżacji i nowoczesne wyposażenie
Nowe mieszkanie od dewelopera zaprojektować można niemal od zera w zgodzie ze swoimi potrzebami i gustem. Kolorystyka ścian, mebli i sprzętów, wykończenie, rodzaj zamontowanych podłóg, przeznaczenie poszczególnych pomieszczeń, zakres wyposażenia w sprzęty – wszystko to zależy wyłącznie od nas.
Planujesz zakup mieszkania z rynku pierwotnego? Sprawdź, co warto wiedzieć o stanie deweloperskim.
Gwarancje i zabezpieczenia ze strony dewelopera
Kupno nieruchomości z rynku pierwotnego wiąże się również często z gwarancjami i zabezpieczeniami ze strony dewelopera. Ich przedmiotem są rozmaite usterki i wady budowlane, których koszt naprawy – w sytuacji, kiedy wystąpią – spoczywa na sprzedającym. Dokładny zakres gwarancji i zabezpieczeń oraz powinien być zapisany w umowie deweloperskiej.
Nowoczesne budownictwo i udogodnienia
Oddawane przez dobrych deweloperów osiedla mieszkaniowe charakteryzują się obecnością licznych udogodnień. Do standardu nowoczesnego budownictwa należą przestronne windy, podziemne miejsca parkingowe, stanowiska rowerowe czy wydzielone tereny zielone. Coraz częstszym trendem jest stosowanie przez inwestorów idących z duchem czasu rozwiązań ekologicznych, takich jak panele fotowoltaiczne. Przyczyniają się one nie tylko zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną, ale również do poszanowania środowiska naturalnego.
Wady mieszkania z rynku pierwotnego
Decyzja o nabyciu mieszkania z rynku pierwotnego ma – jak każde rozwiązanie – również swoje minusy. Do dwóch najważniejszych należą wyższe ceny oraz niekiedy długi czas oczekiwania na zakończenie realizacji.
Ceny wyższe niż na rynku wtórnym
Decydując się na kupno mieszkania z rynku pierwotnego, należy liczyć się z wyższą ceną, niż w przypadku nieruchomości z rynku wtórnego. Jest to spowodowane różnymi czynnikami: od faktu nowości mieszkania, przez marże nakładane przez deweloperów, po obecność nowoczesnych rozwiązań i udogodnień nieobecnych w starszym budownictwie.
Czas oczekiwania na zakończenie realizacji
Dla wielu nabywców nieruchomości z rynku pierwotnego minusem jest czas oczekiwania na zakończenie realizacji inwestycji. Problem ten szczególnie dotyczy atrakcyjnych i pożądanych lokalizacji, w których jednocześnie wybór nowych mieszkań jest ograniczony. Z tego powodu deweloperzy sprzedają lokale jeszcze na etapie rozpoczęcia prac budowlanych. Prowadzi to do sytuacji, w której na wprowadzenie się do zakupionego mieszkania trzeba czasami czekać od kilku miesięcy do nawet kilku lat.
Rynek pierwotny a rynek wtórny – różnice
Jakie są główne różnice pomiędzy rynkiem wtórnym i pierwotnym? Pierwszy z nich składa się z mieszkań już wcześniej użytkowanych i kupowanych najczęściej od osób fizycznych. Z kolei rynek pierwotny dotyczy nowych nieruchomości oferowanych przez deweloperów. Różnice pomiędzy nieruchomościami z obu wspomnianych rynków dotyczą w konsekwencji ich ceny, liczby dostępnych w sprzedaży ofert czy sposobu zawierania transakcji.
Ceny mieszkań w rynku wtórnym i pierwotnym – jakie są różnice?
Kupno mieszkania z rynku pierwotnego wiąże się z wyższą ceną niż w przypadku mieszkania z rynku wtórnego. Dane Głównego Urzędu Statystycznego pokazują, że „w 2021 roku ceny lokali mieszkalnych były o 9,2% wyższe niż przed rokiem (w 2020 roku – o 10.5%). Wzrost cen wystąpił zarówno na rynku pierwotnym, jaki i na rynku wtórnym (odpowiednio o 9,1% i 9,3%). W 2021 roku na zakup mieszkania na rynku pierwotnym wydawano średnio 396,9 tys. zł, a na rynku wtórnym – 315,1 tys. zł. Średnia cena za 1 m2 powierzchni użytkowej lokali mieszkalnych sprzedanych na rynku pierwotnym osiągnęła poziom 6899 zł, a na rynku wtórnym – 5903 zł. Mediana cen za 1 m2 lokali mieszkalnych sprzedanych na rynku pierwotnym wyniosła 6412 zł, a na rynku wtórnym – 5254 zł”[1].
Chcesz dowiedzieć się więcej o cenach nieruchomości? Sprawdź, jak kształtują się ceny na rynku pierwotnym.
Gdzie szukać ofert mieszkań z rynku wtórnego i pierwotnego?
Szukanie wymarzonego mieszkania to często czasochłonny i żmudny proces. Aby sobie go ułatwić, warto systematycznie zaglądać do źródeł, w których regularnie pojawiają się nowe oferty nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego. Należą do nich przede wszystkim:
- Portale nieruchomości
- Biura pośrednictwa nieruchomości
- Targi mieszkaniowe
- Strony internetowe deweloperów
- Ogłoszenia nieruchomości w prasie
- Media społecznościowe
Koszty okołotransakcyjne – jak kształtują się w przypadku rynku wtórnego i pierwotnego?
Zarówno kupno mieszkania z rynku wtórnego, jak i pierwotnego, wiąże się z koniecznością poniesienia kosztów okołotransakcyjnych. Należą do nich koszty kredytu hipotecznego, taksa notarialna, podatek od czynności cywilnoprawnej oraz opłata za założenie księgi wieczystej.
Koszty związane z kredytem hipotecznym
Czym różni się koszt kredytowania nieruchomości z rynku wtórnego i pierwotnego? W przypadku tego pierwszego, ilość wymaganych dokumentów jest o wiele mniejsza. Użytkowane już wcześniej mieszkanie nie wymaga założenia księgi wieczystej czy spełnienia kryteriów samodzielności lokalu. Co za tym idzie, koszty wszelkich formalności związanych z jego kupnem są niższe.
Taksa notarialna
W przypadku nabycia mieszkania z rynku pierwotnego głównym kosztem okołotransakcyjnym jest tak zwana taksa notarialna. Stanowi ona wynagrodzenie dla notariusza za sporządzenie dokumentów. Wysokość taksy jest regulowana przez Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości i zależy od wartości zakupionego mieszkania. Jeśli pochodzi ono z rynku wtórnego, to koszt taksy pokrywają zazwyczaj wspólnie deweloper i nabywca. Jeżeli natomiast nieruchomość została nabyta na rynku wtórnym, obciążenie taksą spada na nowego właściciela.
Podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC)
Kolejna opłata okołotransakcyjna przy zakupie nieruchomości to podatek od czynności cywilnoprawnej (PCC) wynoszący 2% wartości mieszkania z rynku wtórnego. Warto podkreślić zmiany, jakie zaszły w zakresie tego podatku latem 2023 roku. Został on bowiem zlikwidowany w przypadku zakupu pierwszego mieszkania lub domu. Z drugiej strony przy kupnie szóstego i kolejnego (kupowanego w jednym lub kilku budynkach wybudowanych na jednej nieruchomości gruntowej) – czyli tak zwanych zakupach hurtowych – poziom podatku został podniesiony do 6%.
Opłata za założenie księgi wieczystej
Nabywając nieruchomość z rynku pierwotnego, należy także liczyć się z koniecznością uiszczenia opłaty za założenie księgi wieczystej i wpis do niej prawa własności. W przypadku zakupu mieszkania na kredyt należy również ustanowić hipotekę. Łączna wysokość wspomnianych opłat liczy około 450 złotych.
Mieszkanie z rynku pierwotnego czy wtórnego – podsumowanie
Rynek wtórny i pierwotny – każde z tych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Mieszkania z rynku pierwotnego kuszą swoją nowością i nowoczesnymi udogodnieniami, jednak ich cena jest wyższa, a czas oczekiwania na możliwość wprowadzenia się często wydłużony. Z kolei mieszkania składające się na rynek wtórny są tańsze, jednak mogą posiadać wszelkie mankamenty związane z niedogodnościami starszego budownictwa i ich wcześniejszym użytkowaniem.

Jak urządzić mieszkanie małe i duże?
Masz nowe mieszkanie w stanie deweloperskim i dopiero planujesz jego aranżację? Sposób, w jaki je urządzisz, będzie przekładać się na komfort użytkowania. W małych mieszkaniach postaw na otwarte przestrzenie i optyczne triki aranżacyjne, np. trójwymiarowa tapeta na ścianę.
Możesz też pozwolić sobie na wydzielenie dodatkowych przestrzeni do przechowywania poprzez zabudowę aż do sufitu. Dowiedz się, jak urządzić małe mieszkanie! W tym artykule znajdziesz sprawdzone porady na aranżacje mieszkania w bloku.
Sposoby na zaplanowanie niewielkiej przestrzeni
Projekt mieszkania czy domu to duże wyzwanie aranżacyjne, które jest wymagające również pod względem wyobraźni przestrzennej. Jak urządzić mieszkanie lub kawalerkę? Ważne, aby zaprojektować je stylowo i funkcjonalnie, dbając też o efekt wizualnego powiększenia pomieszczeń.
Poza tym aranżacja musi współgrać z naszym stylem – do wykorzystania są różne materiały wykończeniowe i przestrzenne, formy architektoniczne i dodatki. Ważnym krokiem jest także podział mieszkania na poszczególne strefy. Brakuje Ci pomysłu na małe mieszkanie, a aranżacja małego pokoju dziennego w bloku przyprawia Cię o ból głowy? Skorzystaj ze sprawdzonych wskazówek i zobacz, że zaaranżowanie mieszkania wcale nie jest takie trudne.
Podział na strefę wypoczynkową i użytkową
Jeśli szukasz praktycznych porad, jak urządzić małe mieszkanie 40 m lub mniejsze to doskonale trafiłeś. Zanim zaczniesz przeglądać inspiracje na wystroje mieszkań i pomysły na małe mieszkanie, musisz dokonać podziału nieruchomości.
Kluczem do sukcesu i harmonii w stworzonej aranżacji mieszkania jest wydzielenie dwóch stref.
- Strefa wypoczynkowa – taką strefę można przygotować w salonie, nawet w niewielkim mieszkaniu. Wystarczy, że postawisz w pokoju wygodną kanapę, stolik kawowy, a całość przyozdobisz wygodnymi poduszkami. Jeśli z kanapy widać telewizor – to oznacza, że strefa wypoczynkowa dla domowników jest gotowa.
- Strefa użytkowa – to najczęściej pomieszczenia kuchenne, które w małych mieszkaniach występują jako aneks do salonu. Możesz dokonać podziału pomiędzy strefą wypoczynkową i użytkową poprzez zastosowanie ścianki działowej. Alternatywna opcja to budowa tzw. baru, który będzie jednocześnie blatem użytkowym, a także może pełnić funkcję stolika.
W przypadku podziału mieszkania na strefę użytkową i wypoczynkową warto kierować się przede wszystkim potrzebami domowników. Inspiracja na aranżacje mieszkania w bloku mogą być pomocne, ale nigdy nie możesz zapominać o swoich potrzebach. Obie strefy powinny być urządzone tak, aby gwarantowały maksimum funkcjonalności i komfortu.
Otwarta przestrzeń – sposób na aranżację mieszkania w bloku
Aktualne trendy na wystroje mieszkań wskazują przede wszystkim na otwarte przestrzenie. Ciekawa aranżacja mieszkania 50 m2 w bloku może dotyczyć stworzenia salonu z delikatnym przejściem do aneksu kuchennego. W ten sposób można optycznie powiększyć pomieszczenia i sprawić, że użytkowanie każdego z nich będzie o wiele wygodniejsze.
Jak urządzić małe mieszkanie 40 m? Można to zrobić, wykorzystując liczne pomysły na małe mieszkanie. Chcesz sprawić, że aranżacja mieszkania w bloku 60 m lub mniejszym będzie przyciągać uwagę wszystkich gości i zadowalać domowników? W takim razie skorzystaj z kilku wskazówek na wystroje mieszkań:
- umieść na ścianach duże lustra przedzielone lamelami – taki element aranżacji nie tylko świetnie wygląda, ale także optycznie powiększa małe mieszkanie,
- wykorzystaj przestrzeń między salonem a kuchnią do stworzenia baru – ten posłuży nie tylko jako elegancki element oddzielający aneks kuchenny, ale także jako blat roboczy,
- postaw na podłużne lampy typu reflektory – w ten sposób nie tylko świetnie oświetlisz pomieszczenia, ale także sprawisz, że salon i kuchnia będą optycznie większe.
Zatem jak urządzić małe mieszkanie 35 m, 30 m lub nieco większe? Można to zrobić z wykorzystaniem powyższych wskazówek lub innych inspiracji na aranżacje mieszkania w bloku. Najciekawsze pomysły na wystroje mieszkań możesz zastosować nie tylko w niewielkich nieruchomościach, ale także tych większych. W ten sposób stworzysz przestrzeń o charakterze: uniwersalnym i pozbawionym barier.
Poznaj nowoczesne pomysły i aranżacje na wystrój wnętrza
Postaw na jasne kolory
W małym wnętrzu najlepiej sprawdzają się m.in. meble w jasnych kolorach, gdyż takie barwy optycznie powiększają pomieszczenie. Są to na przykład wszelkie biele i beże, ale też odcienie szarości i rozbielone pastele, np. pudrowy róż. W powiększaniu wnętrza nie ma jednak sobie równych biel.
Można wybrać zarówno farby do malowania ścian w tych kolorach, ale także meble czy rolety na okna. Świetnie rozświetlają każde pomieszczenie. Wybierając tapetę czy rolety, stawiaj na gładkie modele, ewentualnie w delikatne wzory.
Ciągle nie wiesz, jak urządzić kawalerkę lub małe mieszkanie? Poznaj aktualne trendy wnętrzarskie.
Optyczne triki
Warto też zastosować inne triki, które optycznie powiększą przestrzeń – świetnie sprawdzi się do tego tapeta trójwymiarowa określana jako powiększająca wnętrze, duże lustro w sypialni, designerskie oświetlenie czy ozdobne dekory. Przy małym wnętrzu powinno się również zrezygnować z dużej ilości dodatków, lepiej zadbać o harmonię i porządek. Koniecznie zadbaj też o ład – bałagan jest bowiem aranżacyjnym wróg przestronności.
W takim wnętrzu wskazane są także dodatki, które dodadzą blasku np. obrazy powiększające. Mogą to być zdjęcia innych apartamentów czy iluzjonistyczne kompozycje. W sypialni, na przykład w rogu pokoju, ustaw duże lustro od podłogi aż do sufitu.
Dzięki różnym trikom można optycznie powiększyć każde wnętrze. Przytoczone rozwiązania pokazują, w jaki sposób, szybko i bez wysiłku można urządzić komfortowe mieszkanie – nawet to niewielkie.
Wielofunkcyjne meble – pomysł na urządzenie małego mieszkania
Aranżacja mieszkania w bloku 40 m2 lub mniejszych metrażach to nie lada wyzwanie. Aby maksymalnie wykorzystać dostępną przestrzeń i sprawić, że pomieszczenia będą funkcjonalne, koniecznie wykorzystaj poniższe inspiracje na wystroje mieszkań o małym metrażu.
- Rozkładana kanapa w salonie – to zawsze dobry sposób na uzyskanie dodatkowej przestrzeni do spania. W razie potrzeby kanapę można rozłożyć i przekształcić salon w pokój gościnny.
- Łóżko wysuwane ze ściany – taki mebel zajmuje znacznie mniej miejsca i jednocześnie pozwala na szybką zmianę aranżacji sypialni.
- Rozkładany blat w aneksie kuchennym – aranżacja mieszkania w bloku o niewielkim metrażu wymaga przygotowania przestrzeni tak, aby znajdowało się w niej jak najmniej elementów ozdobnych. Zrezygnuj ze stolika na rzecz rozkładanego blatu. Możesz wybrać, np. taki wysuwany z zabudowy kuchennej, dzięki czemu w razie potrzeby zawsze możesz schować blat.
Powyższe propozycje, jak urządzić małe mieszkanie 38 m lub inny metraż możesz wykorzystać zarówno w niewielkich nieruchomościach, jak i tych znacznie większych. To praktyczne sposoby na funkcjonalne zaaranżowanie przestrzeni.
Bezcenne miejsca do przechowywania
Trzeba również zadbać o schowki i inne miejsca służące do przechowywania, idealnie wkomponowane w przestrzeń – np. umieszczone pod sufitem. W tej roli sprawdzą się różne zabudowy np. szafki pod sufit, regał ażurowy, a także przydatne akcesoria (pojemniki wielofunkcyjne, komody czy pufy w jednym). Ta zasada jest kluczowa w sypialni, kuchni czy łazience i pozwoli schować wszelkie akcesoria, usuwając je z zasięgu wzroku.
Chcesz żyć eko? Znajdź idealne miejsce dla siebie
Wzrost świadomości ekologicznej sprawia, że coraz więcej osób stara się przenosić takie podejście na swoje codzienne życie – w końcu to zmiana nawyków w przyszłości może przełożyć się na obraz naszego środowiska.
I choć życie w dużym mieście nie zawsze sprzyja kultywowaniu podobnych rozwiązań, to duże znaczenie ma również okolica, w której mieszkamy. Jak żyć eko? Warto zacząć od wyboru odpowiedniej dzielnicy. Na jakie aspekty zwrócić uwagę?
Zielone płuca miasta
Bliskość natury to bardzo ważny aspekt w wyborze mieszkania – zwłaszcza w stolicy. Jeśli chcemy żyć eko, musimy zadbać nie tylko o okolicę, ale również o swoje zdrowie i samopoczucie. Ogromne znaczenie mają więc takie kryteria jak np. poziom zanieczyszczenia powietrza i dostęp do terenów zielonych. Powodzeniem wśród osób ceniących sobie podobne warunki cieszą się m.in. mieszkania na Ursynowie. To miejsce, które cechuje duża dostępność terenów rekreacyjnych, parków oraz lasów. Jest to istotna kwestia nie tylko pod względem spędzania wolnego czasu i rekreacji, ale również jakości powietrza.
Za co kochamy Ursynów?
Dzisiaj Ursynów dzieli się na dwie części – Ursynów Zielony i Wysoki. W pierwszym dominuje zabudowa jednorodzinna, w drugim zaś – wysokie budynki mieszkalne, a te powstają w dzielnicy regularnie. Ursynów cieszy się dużą popularnością wśród mieszkańców stolicy i wszystkich przyjezdnych, którzy szukają tutaj swojego miejsca do życia. Łączy w sobie to, co najlepsze – życie w mieście, z zielenią i spokojem mniejszych miejscowości. Położony nieco na uboczu jest dobrze skomunikowany ze ścisłym centrum, pozwalając na wygodnie przemieszczanie się po aglomeracji. Odnajdą się tu zarówno młodzi, pracujący ludzie, jak i rodziny z dziećmi czy seniorzy. Na Ursynowie jest dużo terenów zielonych, które zachęcają do spacerów, a rozbudowana infrastruktura, pozwala wszystkie ważne sprawy organizować na miejscu.
Żyj eko na Ursynowie
W poszukiwaniu idealnego miejsca do życia w stolicy, warto zwrócić uwagę na nowoczesny kompleks Zakątek Cybisa. Usytuowany w centrum zielonego Ursynowa został zaprojektowany w taki sposób, by idealnie wpasować się w istniejącą tkankę miejską. Osiedle oferuje najwyższy standard i bezpieczeństwo, a jednocześnie daje możliwość funkcjonowania w harmonii z otaczającą je naturą. Lokalizacja jest również doskonale skomunikowana z innymi częściami miasta – dzięki temu mamy możliwość szybkiego i wygodnego przemieszczania się, unikając jednocześnie wielu niedogodności, jakie niesie za sobą życie w wielkiej aglomeracji warszawskiej.
Nowe mieszkanie – czy podpisać umowę przedwstępną?
Kupujesz nowe mieszkanie? Pamiętaj, że cena to nie wszystko. Dowiedz się, jak przejść przez wszystkie formalności, aby spokojnie stać się właścicielem własnego, wymarzonego M.
Popyt na nowe mieszkania nie maleje. Zakup jest dla wielu osób jedną z najbardziej poważnych inwestycji w życiu. Trzeba dołożyć wszelkich starań, by transakcja przebiegła pomyślnie i bez komplikacji.
Dość powszechnym rozwiązaniem jest podpisywanie tzw. umowy przedwstępnej, stanowiącej rodzaj umowy między kupującym a deweloperem jeszcze przed podpisaniem umowy końcowej.
Umowa przedwstępna – czym jest?
Według definicji, umowa przedwstępna to umowa, przez którą jedna ze stron lub obie strony zobowiązują się do zawarcia tzw. umowy przyrzeczonej (zasadniczej, głównej w procesie transakcji). Kluczowym elementem jest zobowiązanie obydwu stron do zawarcia ostatecznej umowy, przenoszącej własność lokalu, w określonym momencie w przyszłości.
Umowa przedwstępna nie jest dokumentem przenoszącym prawa do nabywanego lokalu. Stanowi zobowiązanie do tego, że stanie się tak w przyszłości – po spełnieniu warunków obu stron. W uproszczeniu: jest to pewnego rodzaju obietnica, którą składają obie strony w oczekiwaniu na właściwą sprzedaż nieruchomości.
Jak jest zawierana umowa przedwstępna?
Umowa przedwstępna zawierana jest w formie aktu notarialnego. Kupujący i deweloper ponoszą po równo 50% kosztów związanych z jej przygotowaniem. Umowę końcową natomiast podpisuje się po zakończeniu budowy i oddaniu do użytku całego budynku.
Czy można wycofać się z umowy przedwstępnej?
Umowa przedwstępna jest zobowiązaniem do podpisania ostatecznej umowy, jednak można się z niej wycofać. Rezygnacja wiąże się natomiast z poniesieniem dodatkowych kosztów, które są określone w dokumencie. Umowa przedwstępna jest niezbędna do starania się o kredyt. Dopiero po jej podpisaniu bank zdecyduje, czy udzieli kredytu na zakup mieszkania.
Co powinno znaleźć się w umowie przedwstępnej?
W treści umowy przedwstępnej powinny znaleźć się informacje dotyczące danych stron zawierających umowę, przedmiotu mieszkania, harmonogramu prac, standardu wykończenia, terminu odbioru, harmonogramu płatności i przekazania prawa własności do lokalu.
Po stronie dewelopera leży skompletowanie wszelkich dokumentów. Nabywca musi natomiast pamiętać, że w przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących zapisów w umowie może skonsultować się z notariuszem, który odpowiada za daną umowę.
Skontaktuj się z nami!
Umów spotkanie z jednym z członków naszego zespołu.