V M F

Czy warto kupić mieszkanie na obrzeżach miasta? Sprawdzamy!

Deweloperzy coraz częściej decydują się na lokalizację nowych inwestycji na obrzeżach miast lub w dzielnicach oddalonych od centrum. Dzielnice usytuowane na przedmieściach cieszą się dużą popularnością ze względu na ich liczne zalety. Sprawdźmy zatem, dlaczego warto kupić mieszkanie poza miastem.

Mieszkanie w centrum czy na obrzeżach?

Dostępność rozbudowanej infrastruktury handlowej, usługowej, kulturalnej, rozrywkowej i komunikacyjnej – to niewątpliwe zalety mieszkania w centrum miasta. Jednak wiąże się z nim również często również szybkie tempo życia, duże zagęszczenie ludności i zabudowań, zgiełk i konieczność wyjazdu za miasto w celu odpoczynku w spokojniejszych warunkach na łonie natury.

Mieszkanie na obrzeżach – zalety i wady

Decyzja o kupnie mieszkania na obrzeżach ma swoje plusy i minusy. O tym, czy jest to dobry pomysł, może decydować wiele względów – od preferowanego stylu życia domowników, przez ilość posiadanych funduszy, po charakter i tryb wykonywanej pracy.

Dlaczego warto kupić mieszkanie na obrzeżach miasta?

Pierwszą zaletą zamieszkania na przedmieściach jest większe poczucie przestrzeni oraz kontaktu z naturą. Mieszkańcy osiedli usytuowanych na obrzeżach miast mogą zazwyczaj liczyć na bezpośrednią bliskość terenów zielonych – parków, skwerów, lasów czy naturalnych akwenów wodnych. Wiąże się z tym często większa niż w centrum miasta dostępność ścieżek rowerowych i pieszych szlaków rekreacyjnych. Osiedla usytuowane na obrzeżach miast wyróżniają się również kameralnością i intymnością. To dogodne warunki dla kultywowania bliskich relacji sąsiedzkich, które niestety w większych miastach uległy dużej erozji, a przez wielu są nadal cenione.

Warunki życia na osiedlach poza miastem docenią w szczególności osoby ceniące spokój i ciszę, bliskość przyrody oraz aktywność na świeżym powietrzu. Przypadną one również do gustu rodzinom z dziećmi, które będą miały dogodne warunki do spacerów i zabaw na łonie natury, bez konieczności oddalania się od miejsca zamieszkania. Mieszkanie na obrzeżach może być też dobrym rozwiązaniem dla seniorów, którzy jesień życia pragną spędzić w spokojniejszej okolicy, z dala od zgiełku wielkiego miasta.

Wady mieszkania poza centrum

Decydując się na kupno mieszkania na obrzeżach, wiele osób obawia się związanych z tym niedogodności. Do najczęściej wymienianych z nich należą: duża odległość do pracy i związana z tym konieczność długich dojazdów, niedostatecznie rozbudowana komunikacja i problemy z dotarciem do centrum miasta czy uboga infrastruktura handlowa, usługowa, kulturalna, rozrywkowa i edukacyjna.

Wszystko to rzeczywiście może stanowić wyzwanie, jednak pamiętajmy, że dużo zależy od konkretnej dzielnicy i osiedla. Wiele z nowo powstających inwestycji mieszkaniowych na obrzeżach większych miast może pochwalić się dobrą jakością i rozbudowaną ofertą usług oraz dogodnym dojazdem do najważniejszych dzielnic. Problem dłuższych dojazdów do pracy nie występuje również w przypadku, kiedy mieszkańcy wykonują swoją pracę zdalnie – co w niektórych branżach jest już dzisiaj standardem.

Kto najbardziej skorzysta przy wyborze obrzeży miasta?

Po rozpatrzeniu większości zalet i wad takiego rozwiązania, możemy określić profil osoby, która najbardziej skorzysta z wyboru takiej inwestycji. Mieszkanie na obrzeżach to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób:
- ceniących sobie spokój i odpoczynek od zgiełku centrum miasta,
- pragnących być blisko natury i terenów zielonych,
- lubiących aktywność na świeżym powietrzu,
- mających rodzinę z dziećmi,
- pracujących w trybie zdalnym lub hybrydowym,
- lubiących kameralność oraz przyjacielskie relacje sąsiedzkie.

Mieszkanie poza miastem – atrakcyjne ceny

Atrakcyjność mieszkania poza miastem powodowana jest również często przez czynniki ekonomiczne. Mimo że nieruchomości na obrzeżach mogą być bardzo zróżnicowane pod względem kosztów zakupu, to jednak przyjmuje się, że odległość od centrum powoduje ich niższą cenę. Jest to często związane z mniej rozwiniętą infrastrukturą miejską i komunikacją – choć, jak wspomnieliśmy, nie jest to regułą.

I tak na przykład w Warszawie mieszkania na obrzeżach mogą być nawet trzykrotnie tańsze od tych analogicznych pod względem metrażu i standardu, ale zlokalizowanych w ścisłym centrum.

Powiązany artykuł: Własny dom czy mieszkanie - na co warto się zdecydować?

Koszty życia mieszkania na obrzeżach – na co zwrócić uwagę?

Znaczna część mieszkań na obrzeżach miast to nowe budownictwo z rynku pierwotnego. Z tego powodu, związane z nimi koszty utrzymania są często nieporównanie mniejsze, niż tych w dzielnicach usytuowanych blisko centrum wielkich miast.

Niższe koszty życia mieszkania na obrzeżach dotyczą zazwyczaj przede wszystkim atrakcyjnej wysokości czynszu i braku konieczności przeprowadzania drogich remontów. Dochodzą do tego również nowoczesne technologie taniego i efektywnego ogrzewania, dzięki czemu można zaoszczędzić na rachunkach.

Mieszkanie na obrzeżach Warszawy – jakie dzielnice warto wybrać?

Niemal każde większe polskie miasto może zaoferować swoim mieszkańcom atrakcyjne dzielnice na obrzeżach. W Warszawie należą do nich na przykład Bielany, Ursynów czy Włochy. Na szczególną uwagę zasługują nowe inwestycje mieszkaniowe na Ursusie, atrakcyjnej dzielnicy charakteryzującej się kameralnością, stosunkowo tanimi nieruchomościami, dużą ilością terenów zielonych i dogodnym dojazdem do centrum. Zalety te sprawiają, że Ursus to doskonałe miejsce do życia dla ludzi młodych i rodzin z dziećmi.

Powiązane artykuły

19.01.2024
Zastanawiając się nad kupnem mieszkania w Warszawie, wielu z nas nie wie, na którą dzielnicę miasta się zdecydować. Czy najlepszym wyborem okaże się pełne życia Śródmieście, czy zielone Bemowo? A...
20.12.2023
Współczesne budownictwo nieustannie ewoluuje w kierunku zrównoważonego rozwoju, a mieszkańcy coraz bardziej cenią sobie harmonię z otoczeniem.
02.12.2023
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla naszego mieszkania to kluczowy element, który musimy rozważyć podczas jego zakupu. Dzięki różnorodnym inwestycjom deweloperskim możemy bez większego problemu...
20.05.2023
Konstancin-Jeziorna to miejsce o niezwykłym położeniu i bogatej historii. Dawne podwarszawskie uzdrowisko również dziś przyciąga przyjezdnych spragnionych korzystania z walorów tutejszej przyrody.
15.02.2023
Niepowtarzalna atmosfera Nowego Centrum Łodzi, bliskość kulturalnego serca miasta, nawiązanie do tradycji łódzkiej architektury, wysoki komfort, funkcjonalne rozwiązania i zieleń - a to wszystko w...