V M F

Nowoczesne mieszkanie w bloku – aranżacje i pomysły

Poznaj się, jak urządzić nowoczesne mieszkanie

Odpowiednia aranżacja mieszkania jest niezbędna do tego, aby uczynić je przytulnym, funkcjonalnym i komfortowym. Jak zaaranżować nowoczesne mieszkanie w bloku, na jaki styl warto postawić i o których elementach wyposażenia nie można zapomnieć? Poznaj najważniejsze zasady gustownego urządzenia swoich czterech ścian.

Minimalizm – harmonijne uporządkowanie wnętrza

Ujmujące prostotą i ładem minimalistyczne wnętrza to trend, które na dobre zagościł w wielu domach. Dzięki perfekcyjnie przemyślanej przestrzeni i dekorowaniu mieszkania jedynie potrzebnymi elementami wyposażenia mieszkańcy zyskują poczucie harmonii i porządku. W minimalizmie nie ma miejsca na chaos. Jego celem jest połączenie przytulności z funkcjonalnością.

Może wydawać się, że mieszkania urządzone w stylu minimalistycznym sprawiają wrażenie zbyt sterylnych i mało komfortowych. Jest to jednak mylne przekonanie. Choć w minimalistycznym wnętrzu brak jest dużej ilości ozdobnych drobiazgów czy przepełnionych szafek, to wnętrza mają w sobie niezaprzeczalny urok. Każdy przedmiot i mebel umieszczony w takim mieszkaniu ma spełniać konkretną funkcję oraz służyć użytkownikom. Ograniczenie ilości przedmiotów ponadto sprawia, że mieszkańcy mogą cieszyć się ich lepszą jakością – im mniej rzeczy potrzebujemy, tym bardziej jakościowe mogą być meble, które zakupimy.

Warto jednak pamiętać, że minimalizm nie każdemu przypadnie do gustu. Sprawdzi się na pewno u osób poszukujących spokoju i wyciszenia po intensywnym dniu, kochających porządek i ograniczających potrzebną liczbę rzeczy do minimum. Dla innych z kolei minimalizm może być świetną inspiracją, która zostanie połączona z indywidualnymi gustami i potrzebami.

Powiązany artykuł: Nowy Jork w polskim domu. Jak urządzić mieszkanie w stylu loftowym?

Zwiększ funkcjonalność swojego mieszkania

Nowoczesne mieszkania charakteryzują się maksymalną funkcjonalnością i komfortem. Zauważalny jest trend maksymalizowania użyteczności mieszkań i znajdujących się w nim przedmiotów. Do funkcjonalnych rozwiązań można zaliczyć zarówno dobry projekt przestrzeni, jak i używane w niej meble.

Aby zwiększyć funkcjonalność mieszkania, warto podzielić je na dedykowane strefy wspólne i prywatne. Granice pomiędzy salonem, kuchnią i częściami sypialnymi powinny być jasne i łatwe do zidentyfikowania. W zależności od posiadanego metrażu możemy łączyć poszczególne strefy tak, aby jak najbardziej odpowiadały naszym potrzebom. Jeśli rozkład mieszkania nie pozwala na klarowny podział, możemy na przykład rozważyć budowę ścianki działowej. Pozwoli ona wygodnie podzielić przestrzeń i nie będzie stanowiła dużego problemu podczas budowy.

Maksymalna funkcjonalność może zostać osiągnięta również dzięki wszelkiego rodzaju systemom szafek i szuflad ułatwiających przechowywanie rzeczy codziennego użytku. Jeśli pozwala nam na to metraż, warto rozważyć wykonanie szafek pod wymiar. To rozwiązanie sprawi, że wykorzystamy całą dostępną przestrzeń i zyskamy dodatkowe miejsce.

Powiązany artykuł: Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Przestrzeń do przechowywania w nowoczesnym mieszkaniu

Dobra organizacja przestrzeni to podstawa – szczególnie w małym mieszkaniu. Przygotowując ją do przechowywania rzeczy, musimy wykazać się zarówno dyscypliną w utrzymywaniu porządku, jak i kreatywnością w poszukiwaniu wolnego miejsca. Funkcjonalnie zaprojektowane mieszkanie to klucz do komfortu i dobrego samopoczucia.

Właśnie dlatego warto korzystać z nowoczesnych rozwiązań, takich jak:

  • zamówienie szafek i szuflad na wymiar,
  • kupno dopasowanego regału, w którym zmieszczą się zarówno ubrania, dokumenty, jak i książki i drobiazgi,
  • użycie umywalki nablatowej z sekwencją pojemnych półek,
  • umieszczenie dodatkowych szafek nad pralką,
  • zakupienie mebli wielofunkcyjnych, np. łóżka składającego się do szafy czy sofy z ukrytymi półkami na oparciach.

Kolorystyka – nie bój się wyraźnych kolorów

To, jakich kolorów użyjemy w pomieszczeniach, ma duży wpływ nie tylko na nasz komfort i panujący we wnętrzach nastrój. Wybierając kolorystykę naszego mieszkania, warto stawiać na klasykę (biel, beż, szarość) przełamaną nietypowym kolorem przewodnim, który nada pomieszczeniom wyjątkowego charakteru.

Pamiętajmy, że jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenia. Jeśli zależy nam na dodaniu pokojowi wizualnej przestrzeni, pomalujmy ściany na jasny lub pastelowy kolor. Jeśli naszym problemem jest zbyt długie i wąskie pomieszczenie, możemy krótszą ścianę pomalować głębokim, ciemnym kolorem. Ciemniejsze odcienie sprawdzają się także w przypadku zbyt dużych przestrzeni, nadając im więcej ciepła i przytulności.

Powiązany artykuł: EKOtrendy w branży deweloperskiej 2022

Wykorzystanie oświetlenia – eksperymentuj z oświetleniem

Kolejnym sposobem na zmianę wyglądu mieszkania jest wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia. Wybierając rodzaj, barwę, nasycenie i intensywność świateł możemy stworzyć dowolny nastrój, odpowiadający naszymi potrzebom i upodobaniom. Podstawową zasadą w rozmieszczaniu oświetlenia w mieszkaniu jest dostosowanie ilości punktów świetlnych do danej przestrzeni i funkcji, jaką ona pełni. Zbyt mała lub zbyt duża ilość świateł będzie niekorzystnie wpływać na komfort mieszkania.

Eksperymentując z oświetleniem, warto brać pod uwagę nie tylko efekt estetyczny, ale także potrzeby domowników. Oprócz oświetlenia w postaci lamp stojących, lamp wiszących czy kinkietów, możemy postawić także na oświetlenie dekoracyjne. Dodatkowe lampki, specjalne oświetlenie lustra lub zamontowanie list podłogowych z lampkami LED pozwoli nam szybko odmienić wnętrze i nadać mu ciekawego charakteru. Padające z ozdób światło będzie wprowadzało wyjątkowy nastrój i sprawi, że mieszkanie stanie się przytulniejsze.

Odrobina technologii – wykorzystanie gadżetów

Oprócz elementów dekoracyjnych, w domu mogą przydać nam się także gadżety technologiczne. Wraz ze zwiększającym się dostępem do funkcjonalnych rozwiązań coraz popularniejsze stają się inteligentne, elektroniczne meble i sprzęty. Przedmioty te wykorzystują najnowsze technologie do podniesienia komfortu naszego życia. Do rozwiązań, które warto wprowadzić do swojego otoczenia, zaliczyć można:

  • smart głośniki pozwalające na zintegrowanie wszystkich dostępnych urządzeń i inteligentne nimi sterowanie;
  • zestawy żarówek z inteligentnym pilotem, który pozwoli nam dowolnie sterować natężeniem, barwą i ilością włączonym świateł w całym domu;
  • nowoczesne soundbary z możliwością sterowania dźwięku przez aplikacje w telewizorze lub smartfonie;
  • router Wi-Fi ze stacjami bazowymi, dzięki którym zyskujemy nieskrępowany i swobodny dostęp do Internetu w każdym zakamarku mieszkania;
  • mobilny projektor pozwalający wyświetlać filmy i seriale na dowolnej ścianie. Dzięki niemu rodzinne wieczory staną się jeszcze milsze i ciekawsze.

 

Powiązane artykuły

23.04.2024
Aranżacja przedpokoju w bloku wymaga uwzględnienia wielu czynników decydujących o jego funkcjonalności i estetyce. Rozmiar i kształt pomieszczenia, przeznaczenie oraz styl życia mieszkańców to...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
26.10.2023
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
10.07.2023
Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego...