V M F

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Oto 6 ważnych elementów

Kobieta odbiera klucze do mieszkania

Proces wynajmu mieszkania krok po kroku jest dla wielu osób stresujący. Dotyczy to w szczególności najemców, którzy muszą spełnić wymagania wynajmującego i dostosować się do jego preferencji. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania i o co pytać przy oglądaniu mieszkania na wynajem, aby zaoszczędzić sobie przykrych konsekwencji wyboru niewłaściwego dla nas lokalu.

Spis treści:

  1. Sprawdź zgodność z ogłoszeniem
  2. Sprawdź, czy wynajmujesz mieszkanie od właściciela
  3. Wywiad przed wynajęciem mieszkania
  4. Ustalenie warunków płatności
  5. Nie wynajmuj mieszkania bez umowy
  6. Ustalenie odpowiedzialności za naprawy
  7. Wynajem mieszkania – podsumowanie

Sprawdź zgodność z ogłoszeniem

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania w pierwszej kolejności? Przede wszystkim na zgodność opisu ogłoszenia ze stanem faktycznym. Często zdarza się, że ogłoszeniodawcy zbyt mocno akcentują zalety nieruchomości kosztem ich ewentualnych mankamentów. To jednak nie jest jeszcze powód, aby ofertę odrzucać. Realny problem pojawia się wówczas, gdy treść ogłoszenia jawne mija się z rzeczywistością. Dotyczy to najczęściej stanu technicznego mieszkania i sprzętów, w jakie jest ono wyposażone (urządzeń AGD, wyposażenia kuchni i łazienki, mebli).

Niekiedy również „spokojna okolica” okazuje się mało bezpieczna i odpychająca, „bliskość punktów handlowo-usługowych” – oddalonym znacznie niewielkim sklepikiem osiedlowym, a „obfitość terenów zielonych” – zaniedbanym skwerkiem z kilkoma drzewami. Warto również zwrócić uwagę, czy odległości od najważniejszych punktów (dworzec, infrastruktura handlowo-usługowa) dotyczą przemieszczania się pieszo, samochodem czy komunikacją miejską.

Warto przeczytać: O co pytać przy kupnie mieszkania? Pytania do dewelopera

Sprawdź, czy wynajmujesz mieszkanie od właściciela

Kolejny niezwykle ważny aspekt weryfikacji oferowanej na sprzedaż nieruchomości dotyczy tego, czy będzie ona wynajmowana od właściciela. O ile nie musi on osobiście prezentować nam mieszkania, o tyle niedopuszczalne jest, aby podpisywać umowę najmu z osobami trzecimi (chyba że osoba ta posiada stosowne pełnomocnictwo). Dlaczego umowę należy podpisywać z właścicielem nieruchomości? Ponieważ tylko on jest odpowiedzialny za wszelkie ewentualne mankamenty mieszkania, które w przyszłości mogą stać się przedmiotem sporu.

W skrajnym wypadku osobą podającą się za właściciela może być nieuczciwy najemca, który chce podnająć nieruchomość bez zgody prawowitego właściciela. A o co pytać przy oglądaniu mieszkania na wynajem? Na przykład o wysokość i dokładne warunki zwrotu kaucji, warunki płatności czy kwestie związane z odpowiedzialnością za naprawy.

Jak zatem sprawdzić, czy osoba, z którą podpisujemy umowę najmu, jest rzeczywistym właścicielem lokalu? Warto po prostu poprosić o dokumenty poświadczające prawo do nieruchomości. Najlepszym sposobem weryfikacji jest numer księgi wieczystej. Jest to rozwiązanie szybkie i nieprzysparzające problemów, ponieważ obecnie wgląd do księgi wieczystej może być zrealizowany online.

Wywiad przed wynajęciem mieszkania

Kolejny ważny element przed wynajęciem mieszkania to wywiad z właścicielem. Wynajmujący pytają najczęściej o to, czy posiadamy zwierzęta lub dzieci, czy będziemy chcieć wynajmować nieruchomość sami, czy palimy, jaką formę umowy preferujemy oraz na jaki okres chcielibyśmy wynająć lokal.

Pamiętajmy, że na część pytań nie musimy odpowiadać. Odnosi się to w szczególności do szczegółów naszego życia prywatnego: tego, czy jesteśmy w związku (jeśli mamy zamiar wynajmować mieszkanie samodzielnie), czy planujemy dzieci, ile zarabiamy czy gdzie pracujemy. Warto skorzystać z wywiadu i samemu zadawać pytania właścicielowi, aby rozwiać ewentualne wątpliwości dotyczące różnych kwestii związanych z wynajmem.

Warto przeczytać: Czy Łódź to dobry rynek dla mieszkań pod wynajem?

Ustalenie warunków płatności

Tym, o co warto pytać przy wynajmie mieszkania, jest również dokładne ustalenie warunków płatności. Dotyczy to w szczególności wysokości kwoty najmu oraz terminu wysyłania należnej za najem kwoty (dzień miesiąca), który będzie dogodny dla obu stron. W odniesieniu do opłat za mieszkanie (za prąd, ogrzewanie, wodę czy internet) warto z góry ustalić wysyłanie przez właściciela nie tylko ich wysokości, ale również faktur i potwierdzenia zapłaty.

Warto pamiętać o tym, że rachunki powinny zostać uczciwie uregulowane również po terminie wygaśnięcia umowy najmu, co tyczy się obu stron. Dotyczy to zarówno kwot należnych wynajmującemu za ostatni okres rozliczeniowy, w którym nieruchomość była najmowana, jak i tych należnych najemcy z tytułu ewentualnych nadpłat. Zasady te warto uzgodnić jeszcze przed podpisaniem umowy, aby uniknąć w przyszłości niepotrzebnych sporów i nieprzyjemnych niespodzianek. 

Nie wynajmuj mieszkania bez umowy

Jedną z podstawowych zasad, o których warto pamiętać przy najmie mieszkania, jest to, aby nie robić tego bez podpisywania umowy. Stanowi ona w świetle prawa gwarancję zawartych przez obie strony postanowień i daje zarówno wynajmującemu, jak i najemcy, instrumenty do dochodzenia swoich praw w razie wystąpienia sporów. Z tego powodu brak pisemnej umowy może doprowadzić do przykrych konsekwencji. Niechęć do podpisania umowy przez właściciela mieszkania może być spowodowana unikaniem płacenia przez niego podatków z tytułu wynajmu nieruchomości. W takiej sytuacji powinniśmy poważnie zastanowić się nad sensem i bezpieczeństwem najmu lokalu.

Warto przeczytać: Jak sprawdzić wiarygodność dewelopera przed zakupem nieruchomości?

Ustalenie odpowiedzialności za naprawy

Na co jeszcze zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania? Niewątpliwie na ustalenie odpowiedzialności za naprawy wszelkich awarii i zniszczeń sprzętów domowych, które mogą wystąpić w trakcie wynajmu mieszkania. Przepisy dotyczące tego zagadnienia są w polskim prawie opisane precyzyjnie i zawarte w przepisach art. 6a-6f Ustawy o ochronie praw lokatorów.

Pamiętajmy jednak, że pierwszeństwo mają przed nimi zasady zapisanie w umowie najmu, a te mogą się różnić od tych proponowanych przez ustawę. Wszystko bowiem zależy od woli obu stron i ich preferencji. Dlatego też ustalenie odpowiedzialności za naprawy powinien stanowić ważny element rozmowy właściciela nieruchomości z przyszłym najemcą.

Wynajem mieszkania – podsumowanie

Na co zwrócić uwagę przy wynajmowaniu mieszkania? W artykule wskazaliśmy, że do najważniejszych kwestii należą: sprawdzenie zgodności ogłoszenia ze stanem faktycznym lokalu, weryfikacja czy należy on do właściciela, odpowiednio przeprowadzony wywiad z właścicielem, ustalenie warunków płatności, konieczność podpisania umowy oraz ustalenie odpowiedzialności za naprawy awarii i zniszczeń sprzętów domowych.

Warto na koniec zauważyć, że kupno mieszkania – za gotówkę lub z kredytem hipotecznym – jest korzystniejsze i bezpieczniejsze, niż długoterminowy wynajem. Decydując się na kupno mieszkania, polecamy zapoznać się ofertą Osiedla Złota Oksza w Warszawie oraz Primo IV w Łodzi.  

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.