V M F

Wiarygodny deweloper: jak sprawdzić inwestora przed zakupem?

Kupno mieszkania to często jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu. Decydując się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego, należy liczyć się z koniecznością podpisania umowy z deweloperem. Mimo że proces ten przebiega zazwyczaj bez problemów, wiele osób woli przed jego finalizacją dokładnie sprawdzić wiarygodność firmy, by ustrzec się przed ewentualnymi przykrymi niespodziankami. Jak to zrobić?

Sprawdzenie opinii i rzetelności dewelopera

Podstawowe pytanie, jakie należy zadać, rozważając kupno nieruchomości od dewelopera, dotyczy jego rzetelności. Warto w tym celu zasięgnąć opinii o firmie deweloperskiej z najbardziej powszechnego źródła – internetu.

Swoją opinię warto wyrobić na podstawie jak najszerszego spektrum informacji, jakie możemy znaleźć nie tylko na forach internetowych (informacje na nich znalezione są często trudne do zweryfikowania, a sami użytkownicy anonimowi), ale również w mediach społecznościowych, recenzjach w wyszukiwarce Google, blogach czy lokalnych i ogólnokrajowych portalach informacyjnych. Wszystkie te źródła, jeśli umiejętnie z nich skorzystamy, mogą dać obraz tego, czy dany deweloper jest godny zaufania.

Na co zwracać uwagę sprawdzając wiarygodność dewelopera w sieci? Do najważniejszych kwestii należą:

  • doświadczenia innych klientów – ich ogólny poziom satysfakcji z usług ze szczególnym uwzględnieniem przebiegu procesu zakupowego, obsługi, stanu technicznego zakupionej nieruchomości czy wystąpienia ewentualnych sporów;
  • aktualny status firmy deweloperskiej – jej status prawny, doświadczenie i czas funkcjonowania na rynku, jakość i ilość zrealizowanych dotychczas inwestycji, przynależność do organizacji branżowych czy kondycja finansowa.

Niekiedy znalezienie odpowiedzi na wszystkie postawione wyżej pytania może być niełatwe. W przypadku, kiedy ilość wyszukanych w internecie negatywnych opinii dotyczących konkretnego dewelopera jest duża, warto weryfikować znalezione informacje. Jeśli okażą się one prawdziwe, może być to dostateczny powód, aby nie korzystać z oferty akurat tej firmy i zaufać innemu deweloperowi.

Powiązany artykuł: O co pytać przy kupnie mieszkania? Pytania do dewelopera

Przegląd historycznych inwestycji

Dobra i doświadczona firma deweloperska może poszczycić się inwestycjami, które charakteryzują się wysoką jakością i zadowoleniem użytkowników. Z tego powodu naturalnym i bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie dewelopera jest zapoznanie się z jego dotychczasowymi inwestycjami. Szczególną uwagę warto zwrócić na to, co deweloper dotychczas realizował, jak duże ma doświadczenie, jak oddane do użytku nieruchomości są ocenianie przez ich właścicieli oraz czy firma wywiązała się ze wszystkich zawartych w umowie obietnic.

Poszukując informacji dotyczących historii inwestycji, przydatne mogą być wspomniane wcześniej źródła internetowe. Pierwszym krokiem powinno być jednak odwiedzenie strony internetowej samego dewelopera, na której można znaleźć zazwyczaj wszelkie informacje o ukończonych, realizowanych lub dopiero planowanych inwestycjach.

Tutaj sprawdzisz inwestycje zrealizowane i planowane przez Profbud!

Dobrym źródłem jest także prospekt informacyjny. To specjalny dokument stanowiący wizualizację i dokładny opis danej inwestycji, na którym można również znaleźć dotychczasowe projekty inwestora. Prospekt można otrzymać od dewelopera przed podpisaniem umowy, a na etapie jej finalizacji stanowi on już integralną część umowy deweloperskiej.

Kontrola sytuacji finansowej firmy deweloperskiej

Jednym z aspektów wiarygodności dewelopera jest sytuacja finansowa firmy. Najprostszym sposobem jej oceny jest sprawdzenie danych firmy deweloperskiej w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) i Krajowym Rejestrze Długów (KRD). Jak sprawdzić dewelopera w KRS i KRD? Można to zrobić za pośrednictwem internetu, odwiedzając witryny dwóch wspomnianych instytucji lub składając do nich odpowiednie wnioski.

W przypadku wątpliwości można zasięgnąć także informacji od samego dewelopera. Zgodnie z obowiązującym prawem ma on obowiązek przedstawić do wglądu sprawozdanie finansowe z dwóch ostatnich lat.

Sprawdzając dewelopera pod kątem sytuacji finansowej, warto także wziąć pod uwagę jego rachunek powierniczy. Według polskiego prawa jest on należącym do dewelopera rachunkiem bankowym służącym gromadzeniu środków pieniężnych wpłacanych przez nabywcę na cele określone w umowie deweloperskiej¹. Założenie rachunku powierniczego jest obowiązkowe w przypadku firm finansujących inwestycję ze środków pochodzących od przyszłych nabywców.

Jak sprawdzić rachunek powierniczy dewelopera i w jakim celu się to robi? Zapoznanie się z rachunkiem powierniczym pozwala ocenić, czy ulokowane na nim środki wydawane są w sposób przejrzysty i prawidłowy. Informacje o tym, jak sprawdzić rachunek powierniczy dewelopera, powinny być zawarte w treści umowy deweloperskiej pomiędzy inwestorem a nabywcą.

Weryfikacja własności gruntu i ksiąg wieczystych

Wiarygodny deweloper powinien również posiadać prawomocne pozwolenia na posiadanie działki, na której realizowana jest inwestycja. Oznacza to, że firma deweloperska powinna być właścicielem, a nie jedynie użytkownikiem gruntów. W tym wypadku sposobem weryfikacji będzie sprawdzenie ksiąg wieczystych. Numer księgi wieczystej przypisanej do danej działki można znaleźć w internecie lub uzyskać jej odpis u samego dewelopera.

Warto również zwrócić uwagę na to, czy posiadana przez dewelopera działka nie jest zadłużona. Taki stan rzeczy wskazywałby na słabą sytuację finansową dewelopera, co znacznie obniżyłoby jego wiarygodność i wiązało się z ryzykiem przyszłej niewypłacalności.

Powiązany artykuł: Na co zwrócić uwagę przy kupnie mieszkania?

Obejrzenie planu zagospodarowania przestrzennego

Kupując nieruchomość od dewelopera, należy zwrócić szczególną uwagę na miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to dokument wydawany przez lokalny samorząd (na przykład prezydenta miasta, burmistrza lub wójta) zawierający w sobie warunki zabudowy na danym terytorium oraz przyszłe przeznaczenie poszczególnych gruntów. Dokładne przestudiowanie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego może uchronić przed przykrymi niespodziankami, na przykład wybudowaniem w okolicy przez dewelopera obiektów, z którymi większość mieszkańców nie chciałoby sąsiadować (na przykład oczyszczalnią ścieków, dużym zakładem przemysłowym czy ruchliwą drogą).

Wśród najważniejszych informacji zawartych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego dotyczą te określającą możliwe formy zabudowy (jednorodzinna, bliźniacza, wielokondygnacyjna), kwestie dostępu do mediów czy rozbudowy infrastruktury drogowej. Z planami tymi zapoznać się można za pośrednictwem samorządowych witryn internetowych, ich podstawowe założenia są również dostępne w prospektach informacyjnych deweloperów.

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.