V M F

Piętro czy parter – jak to wpływa na cenę mieszkania?

Widok na wysoki budynek z niskiego kąta

Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które mogą przemawiać do różnorodnych preferencji i potrzeb nabywców. Poznaj kluczowe aspekty przy wyborze kondygnacji mieszkania oraz zalety życia zarówno na parterze, jak i wyższych piętrach.

Mieszkanie na parterze – jakie są zalety?

Łatwość dostępu jest niewątpliwie jedną z kluczowych zalet mieszkań usytuowanych na parterze. Brak konieczności korzystania z windy lub pokonywania schodów sprawia, że dotarcie do własnego mieszkania staje się znacznie prostsze i szybsze. Ta cecha jest szczególnie ceniona przez osoby z ograniczoną mobilnością, seniorów, oraz rodziny z małymi dziećmi, które na co dzień muszą mierzyć się z trudnościami wnoszenia wózków i zakupów.

Mieszkania na parterze często zapewniają bliskość z naturą, oferując bezpośredni dostęp do prywatnych ogródków. Takie rozwiązanie nie tylko pozwala na relaks i wypoczynek wśród zieleni, ale również staje się bezpiecznym miejscem zabaw dla dzieci. Miłośnicy ogrodnictwa docenią możliwość posadzenia własnych roślin, co dodatkowo zwiększa atrakcyjność życia na parterze.

Warto dodać, że mieszkania na parterze są często dostępne w niższych cenach, niż lokale na wyższych piętrach, co może przekładać się na oszczędności przy zakupie nieruchomości. Posiadanie własnego ogródka nie tylko podnosi komfort życia, ale może również zwiększyć wartość mieszkania w przyszłości, co jest ważnym argumentem dla osób traktujących zakup jako inwestycję.

Co więcej, nowoczesne rozwiązania architektoniczne i odpowiednie zagospodarowanie terenu mogą zapewnić skuteczną ochronę prywatności, eliminując mankamenty związane z potencjalnie mniejszą prywatnością na parterze. Brak sąsiadów mieszkających bezpośrednio poniżej może również przyczynić się do większego spokoju i ciszy, co podnosi atrakcyjność mieszkań na parterze dla osób szukających intymności i spokojnego otoczenia.

Mieszkania na wyższych piętrach – dlaczego warto?

Lokale zlokalizowane na wyższych piętrach wyróżniają się wieloma wyjątkowymi zaletami. Mieszkania na ostatnim piętrze oferują często niepowtarzalne widoki na okolicę. Takie umiejscowienie nie tylko zachwyca wizualnie, ale również zapewnia lepszy dostęp do naturalnego światła, co sprawia, że wnętrza stają się jaśniejsze i bardziej przyjazne. Dodatkowym atutem mieszkań usytuowanych na wyższych kondygnacjach jest większy poziom spokoju i prywatności. Oddalenie od miejskiego zgiełku pozwala na odpoczynek w ciszy, a odległość od ulicy zwiększa poczucie intymności i chroni przed niechcianymi spojrzeniami.

Bezpieczeństwo stanowi kolejny kluczowy czynnik, który skłania do wyboru mieszkania na wyższym piętrze. Istotna jest w tym kontekście na przykład ochrona przed ewentualnymi podtopieniami na niżej położonych terenach. Nie bez znaczenia są również aspekty związane z oszczędnościami energetycznymi. Ciepło akumulowane od mieszkań poniżej i efektywniejsze wykorzystanie centralnego ogrzewania przekładają się na niższe rachunki za ogrzewanie w sezonie zimowym.

Mieszkanie na parterze lub piętrze – czy to wpływa na cenę mieszkania?

Nowoczesne technologie budowlane, zwiększająca się potrzeba bezpieczeństwa oraz zmieniające się preferencje mieszkańców skutkują zacieraniem różnic cenowych między mieszkaniami na różnych kondygnacjach. Deweloperzy coraz częściej ustalają ceny ofertowe za metr kwadratowy na zbliżonym poziomie, niezależnie od kondygnacji. Jednak w segmencie premium sytuacja przedstawia się inaczej.

Tu lokalizacja mieszkania na konkretnej kondygnacji nadal odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu ceny, szczególnie gdy chodzi o apartamenty z niepowtarzalnym widokiem. Różnice między poszczególnymi piętrami nie są jednak duże – zwykle to kilka procent wartości nieruchomości.

Na różnice w cenach wpływa także szereg innych czynników, takich jak lokalizacja budynku, standard wykończenia, czy dodatkowe udogodnienia (np. tarasy dachowe czy ogródki). Mieszkania na parterze, niegdyś uznawane za mniej atrakcyjne, obecnie zyskują na wartości, szczególnie jeśli oferują dostęp do własnego zielonego zakątka. Zmieniło się również podejście do bezpieczeństwa i prywatności – dzięki nowoczesnym systemom monitoringu, mieszkania na parterze nie są już często postrzegane jako mniej bezpieczne. W efekcie, dokonując wyboru mieszkania, potencjalni nabywcy coraz częściej kierują się nie tylko położeniem lokalu względem poziomu gruntu, ale przede wszystkim jego funkcjonalnością, otoczeniem i jakością życia, jaką może zaoferować.

Podsumowanie

Mieszkania na parterze oferują łatwy dostęp, bezpośredni kontakt z naturą i potencjalne korzyści finansowe, co sprawia, że są atrakcyjne dla osób z ograniczoną mobilnością, rodzin z dziećmi oraz miłośników ogrodnictwa. Z kolei mieszkania na wyższych piętrach przyciągają wyjątkowymi widokami, większą prywatnością, bezpieczeństwem i potencjalnymi oszczędnościami energetycznymi, co czyni je atrakcyjnym wyborem dla osób poszukujących spokoju i lepszego dostępu do światła słonecznego. Różnice cenowe między mieszkaniami na różnych piętrach zaczynają się zacierać, choć w segmencie premium lokalizacja na określonej kondygnacji może nadal znacząco wpływać na cenę. W wyborze mieszkania coraz większą rolę odgrywają funkcjonalność, otoczenie i jakość życia, które może zaoferować.

Powiązane artykuły

25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
12.02.2024
W miarę jak troska o środowisko i potrzeba zrównoważonego rozwoju staje się priorytetem społecznym, obserwujemy liczne zmiany zachodzące w otaczającej nas rzeczywistości. Widoczne są one nie tylko w...