Metraż mieszkania — jak wybrać odpowiednią powierzchnię? | Profbud
V M F

Jak dobrać metraż mieszkania do własnych potrzeb?

Wnętrze mieszkania na Osiedlu Goslove
Znalezienie mieszkania z odpowiednią ilością miejsca, odpowiadającego Twoim potrzebom może być bardzo wymagającym zadaniem. Zależnie od tego, czy mieszkasz samotnie, czy z rodziną oraz jaki styl życia prowadzisz, będziesz potrzebować innych warunków i innego metrażu. Sprawdź jak wybrać odpowiednie mieszkanie dla siebie i jaki metraż mieszkania na osobę jest najbardziej odpowiedni.

Jak dopasować metraż mieszkania do swoich potrzeb?

Przy wyborze mieszkania, oprócz ceny, liczy się także dopasowanie miejsca do potrzeb właścicieli i jego funkcjonalność. Kupno mieszkania to zwykle jedna z największych inwestycji i zobowiązań w życiu, dlatego warto dobrze wszystko przemyśleć. Mieszkanie jest miejscem, w którym chcemy odpocząć od codzienności, zrelaksować się i spędzić czas w gronie najbliższych. Bez zapewnienia sobie komfortu i odpowiedniej ilości miejsca ciężej będzie nam cieszyć się ze spędzanego w domu czasu.

Dopasowując metraż, należy brać pod uwagę plany na przyszłość, prowadzony styl życia czy przyszłą lub obecną liczbę domowników. Także cel, w jakim kupujemy nieruchomość, będzie determinował odpowiedni metraż. Jeśli mieszkanie ma służyć przez kolejnych kilka lub kilkanaście lat, warto wybierać rozwiązania ukierunkowane na przyszłościowe plany i potrzeby. Jeśli z kolei zamierzamy w ciągu kolejnych kilku lat sprzedać lub wynająć mieszkanie, czy od razu kupujemy je z myślą o zarabianiu na wynajmie, należy spojrzeć na obecne trendy panujące na rynku wynajmu. Warto pamiętać, że kawalerki i mniejsze dwupokojowe mieszkania cieszą się o wiele większą popularnością, niż duże apartamenty.

Ważną kwestią w przypadku mieszkania, o której często zapominamy, jest też jego ustawność i funkcjonalność. Mieszkanie, którego ustawność nie jest najlepsza, a rzeczywista powierzchnia użytkowa nie pozwala na wiele, sprawia, że komfort życia zdecydowanie spada. Niezależnie od tego, czy mieszkamy w nim sami, czy wynajmujemy je z innym. Dlatego też przez zakupem warto dowiedzieć się, czy w mieszkaniu możliwe jest wprowadzenie modyfikacji lub przebudowy pomieszczeń pod nasze potrzeby.

Ile zatem optymalnie powinien wynosić metraż mieszkania na osobę?

Mieszkanie dla rodziny - jaki metraż mieszkania wybrać, gdy nie mieszkamy sami?

Znalezienie idealnego metrażu dla rodziny to często nie lada wyzwanie. Niekiedy trudno określić, jaki metraż jest idealny w tym przypadku. Wszystko zależy od wielkości rodziny, ilości domowników oraz prowadzonego trybu życia czy indywidualnych potrzeb. Inny metraż sprawdzi się w przypadku rodziny z małym dziećmi, a inny w przypadku mieszkania z nastolatkami.

Przyjmuje się jednak, że optymalna wielkość mieszkania dla rodziny 2+2 to około 70–80 m². Taki metraż pozwala zachować swobodę i komfort użytkowania. Domownicy będą mogli zarówno spędzać czas razem, jak i osobno, bez przeszkadzania sobie nawzajem. Tym samym najwygodniejszym rozwiązaniem jest zapewnienie każdemu członkowi rodziny osobnego pokoju.

W przypadku rodzin warto zwracać także uwagę na funkcjonalność i cechy mieszkania, takie jak posiadanie balkonu lub ogródka, garderoby, spiżarni, komórki lokatorskiej itp.

Mieszkanie dla pary - jak obliczyć metraż optymalny dla 2 osób?

Jeśli w mieszkaniu będą miały zamieszkać dwie osoby, kawalerka może nie być najkorzystniejszym i najbardziej komfortowym rozwiązaniem. Zbyt mała powierzchnia mieszkania będzie przyczyniała się do ogólnego dyskomfortu, a goszczenie znajomych czy rodziny będzie bardzo trudnym zadaniem.

W tym wypadku najlepiej zdecydować się na metraż pomiędzy 40 a 50 m². Oddzielna część sypialna i dodatkowy pokój dla gości będą atutami i pozwolą na dużą swobodę. Balkon lub ogródek, będące dodatkową przestrzenią do wykorzystania, także świetnie sprawdzą się w przypadku par. Jeśli w przyszłości pojawi się dziecko, już na etapie kupna warto rozważyć dodatkowy pokój.

Mieszkanie dla singla

Osoby mieszkające samodzielnie zdecydowanie mogą pozwolić sobie na nieco mniejszy metraż. Szczególnie gdy większość ich życia toczy się poza domem – w pracy lub na studiach.

W takim przypadku świetnym rozwiązaniem może okazać się kawalerka o powierzchni 30 - 40 m², z aneksem kuchennym, łazienką i wydzieloną strefą sypialną. Jeśli jednak prowadzimy bardzo towarzyski tryb życia lub spędzamy więcej czasu w domu, warto rozważyć nieco większy metraż w okolicach 45–50 m². Udogodnieniem będzie też balkon lub mały ogródek.

Mieszkanie pod wynajem

Jeśli decydujemy się na kupno mieszkania pod wynajem, najważniejsze będą dla nas trendy panujące przez ostatnie lata na rynku.

W ostatnim czasie zdecydowanie najłatwiej wynająć mieszkanie o mniejszym metrażu (od 30 do 45 m²) niż duże apartamenty. Najemcy często cenią sobie także dodatkowe udogodnienia takie jak balkon, czy mały ogródek oraz miejsce parkingowe.

Inwestycja w duże mieszkanie może być opłacalna szczególnie w przypadku wynajmowania nieruchomości studentom.

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.