V M F

Eko trendy w branży deweloperskiej – najciekawsze rozwiązania w 2022

Sadzonka drzewa będąca częścią ekotrendu w firmie Profbud

Budownictwo ekologiczne staje się jednym z ważniejszych trendów ostatnich lat w branży deweloperskiej. Świadczy o tym powstawanie coraz większej ilości ekologicznych osiedli, domów i biurowców, które są tworzone w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Czym charakteryzuje się ekologia w budownictwie i jakie eko trendy są obecnie najpopularniejsze?

Ekologia w budownictwie – czym jest budownictwo ekologiczne?

„Ekologia” to słowo odmieniane dziś przez wszystkie przypadki i wszechobecne w debacie publicznej. Rosnące wyzwania środowiskowe i stałe ocieplanie się klimatu sprawiają, że również coraz więcej sektorów przemysłu i usług skłania się do przyjaznych środowisku rozwiązań. W przypadku branży deweloperskiej przejawia się to w realizowaniu założeń budownictwa ekologicznego. Czym jest ekologia w budownictwie oraz jakie profity dla mieszkańców i środowiska naturalne się z nią wiążą?

Najprościej rzecz ujmując, budownictwo ekologiczne cechuje się realizacją projektów architektonicznych zgodnych z założeniami zrównoważonego rozwoju. Dotyczy to wszystkich etapów tworzenia budynków – począwszy od projektowania, przez prace konstrukcyjne, do eksploatacji budynku. W ramach budownictwa ekologicznego uwzględnia się jak najlepsze wkomponowanie budynków w ich naturalne otoczenie, stosowanie materiałów przyjaznych środowisku i stosowanie rozwiązań minimalizujących ilość generowanych zanieczyszczeń oraz energooszczędnych i niskoemisyjnych technologii pozyskiwania energii elektrycznej.

W naszej firmie realizujemy projekty związane bezpośrednio z ekologią. Dnia 1 kwietnia odbył się finał akcji „Posadź z nami Las Na Zawsze Profbud”. W jej ramach posadziliśmy 10 tys. m² lasu. Zależy nam bowiem na tym, aby przyszłe pokolenia miały szansę na zdrowe, zielone życie!

Budownictwo ekologiczne w Polsce – trendy 2022

Jakie są najnowsze eko trendy w budownictwie? Oto 5 najważniejszych rozwiązań ekologicznych, jakie obecnie z powodzeniem wykorzystuje branża deweloperska.

Pasywne budynki ekologiczne

Budownictwo pasywne to istotny i coraz częściej wykorzystywany element w ekologicznych projektach architektonicznych. Ekologiczne budynki pasywne to takie, które posiadają ekstremalnie niskie zapotrzebowanie na energię grzewczą. Jest ona wykorzystywana nie z aktywnych źródeł ogrzewania (centralnego ogrzewania, pieców, kotłów), a z tych generowanych naturalnymi metodami (promienie słoneczne) lub wykorzystujących działalność człowieka (np. ciepło generowane przez urządzenia elektryczne w domu). Ogrzewane w ten sposób budynki ekologiczne nie powstają jak na razie na dużą skalę. Jednak ze względu na możliwość zapewniania przez technologię pasywną wysokiego komfortu termicznego mieszkańców, należy sądzić, że budownictwo pasywne będzie w najbliższym czasie coraz popularniejsze.

Tereny zieleni o funkcjach ekologicznych

Obecność terenów zielonych stanowi jeden z głównych wyznaczników atrakcyjności osiedli w oczach ich mieszkańców. Jednak bujna roślinność służy nie tylko estetyce, ale również funkcjom ekologicznym. Najważniejszą z nich jest oczyszczanie powietrza z toksycznych substancji generowanych głównie przez spaliny samochodowe. Z tego powodu nastawione proekologicznie firmy deweloperskie zabezpieczają na czas budowy okoliczne drzewa, a po realizacji projektu przesadzają je w dogodne miejsce. Do coraz częściej stosowanych praktyk należą również akcje sadzenia drzew, które są organizowane przez firmy z branży deweloperskiej z okolicznymi mieszkańcami czy organizacjami publicznymi i pozarządowymi.

Mała infrastruktura dla zwierząt

Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną inwestorów i kupców nieruchomości, wzrasta również dbałość o zapewnienie dobrostanu zwierząt. Związane z tym działania deweloperów dotyczą nie tylko projektowania udogodnień dla zwierząt domowych (na przykład specjalnych „wybiegów” dla psów czy domków dla kotów), lecz również tych dzikich. Jest to szczególnie istotne na terenie inwestycji, które powstają na obrzeżach miast lub w okolicy lasów, pól i łąk. Stanowią one naturalne środowisko życia dla lisów, saren, jeleni, dzików, jeży czy łosi.

Wśród coraz częściej stosowanych rozwiązań stosuje się udogodnienia, które mają na celu symbiozę pomiędzy mieszkańcami osiedli a dziką zwierzyną. Można wśród nich wymienić m.in. minimalizujące ruch kołowy parkingi podziemne, pokryte roślinnością zielone dachy budynków, oczka wodne dla płazów, tunele dla jeży czy cieszące się niezmienną popularnością karmniki i poidełka dla ptaków. W ostatnich latach przebojowym pomysłem stało się również budowanie na dachach uli stanowiących środowisko życia i „pracy” dla pszczół. Są one jednym z bardziej zagrożonych i jednocześnie niezwykle ważnych dla różnorodności gatunków owadów.

Ogrody deszczowe

Racjonalne gospodarowanie zasobami wodnymi to jedno z najważniejszych wyzwań ekologicznych naszych czasów. Występujące coraz częściej susze są palącym problemem, który jednak można rozwiązywać poprzez stosowanie w nowym budownictwie specjalnych technologii. Jedną z nich są ogrody deszczowe, rodzaj terenów zielonych stanowiących jednocześnie konstrukcję hydrotechniczną. Z jednej strony umożliwia ona zbieranie wody opadowej z okolicznego terenu i ponowne jej oddanie do ekosystemu, z drugiej zaś przyczynia się do większej estetyki osiedli mieszkalnych.

Energooszczędne i niskoemisyjne technologie

Oszczędzanie energii elektrycznej i pozyskiwanie jej z naturalnych źródeł służy zarówno człowiekowi, jak i naturze. Przyczynia się do niższych rachunków za prąd i jednocześnie w znacznie mniejszym stopniu obciąża środowisko naturalne. Do najpopularniejszych rozwiązań energooszczędnych należą między innymi inteligentne systemy zarządzania ogrzewaniem, powszechne już wykorzystywanie oświetlenia LED, energooszczędne okna, inteligentne windy. W ostatnich latach prawdziwy boom przeżywała również fotowoltaika, tania i ekologiczna technologia umożliwiająca pozyskiwanie prądu wprost z promieniowania słonecznego.

Źródła:
https://nieruchomosci.infor.pl/budowa/dom-energooszczedny/5441647,Smart-home-i-eco-home-czy-i-dlaczego-idea-ekologii-jest-wazna-w-planowaniu-inwestycji-w-nieruchomosci.html
https://forsal.pl/nieruchomosci/artykuly/8390641,mieszkanie-idealne-najnowsze-trendy-na-rynku-nieruchomosci.html
https://obud.pl/artykul-43353/eko-trendy-na-rynku-mieszkaniowym-jakie-rozwiazania-proponuja-deweloperzy.html

Powiązane artykuły

23.04.2024
Aranżacja przedpokoju w bloku wymaga uwzględnienia wielu czynników decydujących o jego funkcjonalności i estetyce. Rozmiar i kształt pomieszczenia, przeznaczenie oraz styl życia mieszkańców to...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
26.10.2023
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
10.07.2023
Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego...