V M F

Strony świata a układ pomieszczeń w mieszkaniu

Widok nowoczesnego osiedla oświetlonego przez wschodzące słońce

Czy określony układ domu względem stron świata może mieć wpływ na życie jego mieszkańców? Jak najbardziej tak! Konkretne usytuowanie sypialni, salonu, jadalni, kuchni czy pokoju dziecięcego ma na celu dostrojenie zegara biologicznego domowników z cyklem dobowym. Podpowiadamy, jak określić strony świata w mieszkaniu i na co zwrócić uwagę decydując o ekspozycji konkretnego pomieszczenia..

Dlaczego odpowiednie ułożenie mieszkania względem kierunków świata jest takie ważne?

Strony świata w mieszkaniu mają duże znaczenie. Tradycyjne projektowanie rozkładu pomieszczeń zakłada bowiem, że odpowiednia ekspozycja poszczególnych części domu ma wpływ na funkcjonowanie ludzkiego organizmu. Dotyczy to w szczególności odpowiedniego poziomu nasłonecznienia pomieszczeń o określonych porach dnia. Jest to niezwykle istotne w warunkach strefy klimatycznej umiarkowanej, do której należymy. Cechuje się ona nierównomiernym dostępem do promieni słonecznych w ciągu roku, dlatego zadbanie o optymalne położenie mieszkania względem stron świata nabiera u nas tym większego znaczenia. Do zagadnienia tego coraz częściej przywiązują uwagę firmy deweloperskie i projektanci tych inwestycji mieszkaniowych, których wnętrza zapewniają domownikom wysoką ekspozycję na światło słoneczne przez większą część dnia. Doskonałym przykładem jest Osiedle Złota Oksza zlokalizowane w warszawskim Ursusie.

Jak określić strony świata w mieszkaniu? Najczęściej wskazuje się, że optymalna ekspozycja poszczególnych pomieszczeń powinna wyglądać następująco:

  • sypialnia – wschód, południowy wschód;
  • salon – zachód, południowy zachód;
  • jadalnia – wschód, północny wschód;
  • kuchnia – wschód, północ;
  • pokój dziecięcy – północy zachód;
  • łazienka – dowolna ekspozycja.

Sypialnia

Sztuka projektowania zakłada, że optymalnym rozmieszczeniem sypialni jest ekspozycja wschodnia lub południowo-wschodnia. Takie położenie jest zgodne z naturą i naszym zegarem biologicznym. Dzięki niemu wieczorem pomieszczenie nie jest naświetlone, co ułatwia zasypianie. Rankiem z kolei budzą nas promienie słoneczne, co nie wymaga użycia sztucznego oświetlenia. Skutkuje to nie tylko oszczędnościami na energii elektrycznej (szczególnie w okresie jesienno-zimowym), ale również jest zdrowsze dla naszego organizmu, który na początku dnia zdecydowanie woli kontakt ze światłem naturalnym, niż tym generowanym przez żarówki.

Warto przeczytać: Jak urządzić sypialnię? Porady i pomysły na aranżację

Salon

Najlepszym miejscem dla położenia salonu jest zachodnia lub południowo-zachodnia strona mieszkania. Takie rozwiązanie będzie optymalne, biorąc pod uwagę, że najwięcej czasu spędzamy w salonie w godzinach popołudniowych i wieczornych. W tym czasie pomieszczenie będzie oświetlone ostatnimi promieniami słońca, co w szczególności latem może ograniczać konieczność włączania tu sztucznego oświetlenia.

Alternatywą dla zachodniej lub południowo-zachodniej ekspozycji salonu jest południe lub południowy wschód. W pierwszym przypadku problemem może być jednak zbyt duże nasłonecznienie pomieszczenia w okresie letnim, co będzie skutkować zbytnim nagrzewaniem wnętrza. Z kolei osoby spędzające w salonie dużo czasu już od rana docenią jego położenie południowo-wschodnie, dzięki któremu ta część mieszkania będzie rozjaśniona promieniami słonecznymi od pierwszej części dnia.

Jadalnia

W przypadku części mieszkań funkcję jadalni pełni wspomniany już wcześniej salon. Niektóre lokale oferują jednak możliwość rozdzielenia tych pomieszczeń. Jakie umiejscowienie względem kierunków świata powinna mieć jadalnia? W tym przypadku dużo zależy od preferencji samych domowników i tego, podczas której pory dnia chcieliby oni mieć w pomieszczeniu najwięcej światła słonecznego. Decydując się zatem na ekspozycję wschodnią, należy liczyć się z tym, że najwięcej naturalnego światła będzie wpadało do pomieszczenia w czasie śniadania. Natomiast położenie północno-wschodnie bądź północne sprawi, że jaśniej będzie w trakcie spożywania obiadu czy kolacji.

Kuchnia

Osobno w stosunku do jadalni warto potraktować zagadnienie optymalnego położenia kuchni względem stron świata – oczywiście w przypadku, kiedy stanowi ona osobne pomieszczenie. Jeśli tak jest, warto zadbać o to, aby kuchnia znalazła się po stronie wschodniej lub północnej, co ograniczy zbytnie naświetlenie, a latem również nagrzewanie się pomieszczenia. Jest to ważne o tyle, że w kuchni może panować wyższa temperatura, niż w innych częściach domu – wszystko za sprawą przygotowywanych tu posiłków. Jeśli przestrzeń kuchenna jest częścią otwartego salonu, warto rozważyć jego zachodnią lub południowo-zachodnią ekspozycję. Będzie to stanowić kompromis pomiędzy zasadami rozmieszczenia dwóch występujących często osobno pomieszczeń – kuchni i salonu.

Pokój dziecięcy

Myśląc nad odpowiednim położeniem mieszkania względem stron świata i optymalnym rozmieszczeniem pomieszczeń, nie można również zapomnieć o lokalizacji pokoju dziecięcego. To miejsce, w którym nasze pociechy śpią oraz spędzają wiele czasu, z tego powodu warto zadbać o ich komfort. Dobrym pomysłem jest zlokalizowanie pokoju dziecięcego na północnym zachodzie. Ekspozycja ta umożliwi dziecku łatwiejsze zasypianie dzięki małej ilości światła słonecznego wieczorem. Zapewni z kolei odpowiednie nasłonecznienie w godzinach popołudniowych, a więc w czasie odrabiania lekcji i późniejszego relaksu.

Warto przeczytać: Inspiracje dla rodziców – czyli najpiękniejsze aranżacje pokoju dziecięcego

Łazienka

Kolejne zagadnienie związane z optymalną ekspozycją poszczególnych części mieszkalnych dotyczy usytuowania łazienki. Otóż jej ekspozycja nie jest tak istotna, jak w przypadku innych pomieszczeń. Często zdarza się, że łazienka w mieszkaniu czy domu nie ma dostępu do okien, przez co odpada kryterium wpływu promieni słonecznych na jej rozmieszczenie. Dodatkowo łazienka jest pomieszczeniem, w którym domownicy spędzają stosunkowo niewiele czasu.

Mieszkanie a kierunki świata – podsumowanie

Odpowiednie położenie pomieszczeń względem kierunków świata to istotna część projektowania mieszkania lub domu. Przyczyni się ono do optymalnego poziomu nasłonecznienia poszczególnych części mieszkalnych, co w naturalny sposób będzie harmonizować z cyklem biologicznym domowników, a na dodatek przyczyni się do zaoszczędzenia na rachunkach za energię elektryczną.

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.