V M F

Jak udekorować dom na Wielkanoc? Stylowe pomysły na przystrojenie wnętrza

Ręcznie wykonana dekoracja wielkanocna z sianka i pisanek
Święta Wielkanocne to zwiastun zbliżającej się wiosny. Warto ją powitać w wyjątkowy sposób, np. nadając wnętrzu mieszkania świątecznego wyrazu. Stylowa aranżacja z pewnością umili rodzinne świętowanie oraz podkreśli wyjątkowy charakter tych dni. W jaki sposób możesz przygotować swoje mieszkanie do świąt? Jak przystroić dom na Wielkanoc? Podpowiadamy.

Jak udekorować dom na Wielkanoc?

Wielkanoc zbiega się z początkiem wiosny. Dni stają się coraz dłuższe, a za oknem coraz częściej wita nas błękitne niebo i promienie słońca. Pojawiają się także pierwsze powiewy ciepłego powietrza po długiej zimie. Przyroda budzi się do życia i napełnia wszystkich pozytywną energią.

To przebudzenie natury stanowi pewien motyw przewodni – nie tylko pod względem duchowym, ale także stylistycznym. Wielkanocne aranżacje są pełne naturalnych, wręcz „żywych” elementów. Wnętrza wypełniają się jasnymi barwami, które mają odwzorować wszystko to, co dzieje się poza naszymi mieszkaniami.

Stylem aranżacyjnym, który doskonale wpisuje się w motyw wiosennego przebudzenia, jest wystrój rustykalny. Charakteryzuje się on spokojem, beztroską i harmonią. Duże znaczenie mają tu stosowane materiały – króluje przede wszystkim drewno, ale stosuje się tu również inne naturalne elementy, m.in. kamień czy rattan.

W dekorację domu na Święta Wielkanocne możesz wkomponować także drewniane ozdoby, np. podstawki lub koszyczki. Postaw również na naturalne tkaniny – lniane serwety, obrusy lub zasłony. Prostota i surowość wnętrza stanowią atut i podkreślają jego naturalność.

Paleta kolorów, która doskonale przystroi dom na Wielkanoc

Wielkanocna paleta kolorów z pewnością nie należy do najbardziej zróżnicowanych, jednak doskonale podkreśla symbolikę święta i nadejście wiosny. Dominują tu przede wszystkim biel, zieleń i żółć – barwy ciepłe, przywołujące miłe i optymistyczne skojarzenia.

  • Biały – wielkanocna biel symbolizuje czystość i nowy początek. W kontekście dekoracyjnym stanowi swoisty motyw przewodni – jest wszechobecna m.in. na świątecznym stole. Biel, beże, delikatna szarość – te kolory idealnie wpisują się w aranżacje na Wielkanoc. Nasycone nimi pomieszczenie w ciągu dnia staje się jaśniejsze i żywsze.
  • Zielony – zieleń to w aranżacji wielkanocnej pierwiastek wiosny. Skoro przyroda budzi się do życia, warto zastosować naturalne elementy dekoracyjne. W tym przypadku doskonale spisywać się będą kwiaty i rośliny. Na stole warto postawić bukiet tulipanów, rzeżuchę oraz kwitnące gałązki.
  • Żółty – obecność żółtego w wielkanocnym wystroju od razu napawa optymizmem i radością. Może się on pojawić w mieszkaniu w formie ozdób – pisanek, wstążek, płatków kwiatów oraz kurczaczków. Żółć może pojawić się jednak także w elementach wystroju – poduszkach, narzutach, serwetach itp. To wciąż bardzo modna barwa – w 2021 roku Instytut Pantone uznał Illuminating Yellow za jeden z kolorów roku.

Zobacz również artykuł: Trendy wnętrzarskie 2022 – co warto o nich wiedzieć?

Wielkanocne ozdoby i własnoręcznie wykonane stroiki

Wielkanoc to przede wszystkim wiele dobrze znanych ozdób – na stole w tym czasie nie może zabraknąć kolorowych pisanek, kurczaczków oraz zajączków. Możesz jednak zastosować również inne, subtelne dodatki, które wypełnią Twoje mieszkanie wiosenną energią.

Jakimi dodatkami warto przyozdobić mieszkanie?

Nic tak nie dodaje naturalności wnętrzu, jak ozdoby zrobione własnoręcznie. Nie chodzi tu jednak o żadne pracochłonne dekoracje – już kilka niewielkich bukietów i kompozycji kwiatowych w mieszkaniu może natchnąć je wiosenną aurą.

Własnoręcznie możesz przygotować także stroik na stół – może to być prosta kompozycja, w której obok kwiatów znajdą się także gałązki bazi. Stroiki w formie wianków mogą posłużyć także jako dodatkowa ozdoba, np. na drzwi wejściowe.

Zwróć uwagę także na figurki wielkanocne – w wielu domach to nieodłączny element świątecznej dekoracji. Ich popularność w tym wypadku stanowi atut – mnogość tego typu rozwiązań pozwala je lepiej dopasować do domowego wystroju. Na stole króliczki i kurki mogą pojawić się np. w wersji porcelanowej. Zwykle to niewielkie, dyskretne ozdoby, które stanowią stylowe urozmaicenie i doskonale komponują się z zastawą.

Dodatkową ozdobę na stole będą stanowić także serwetki z tkaniny. Możesz w efektowny sposób ułożyć je obok talerzy gości. W tym przypadku nie musisz stawiać na klasyczną biel. Beż, zieleń, a nawet niektóre odcienie szarości mogą stanowić ciekawe urozmaicenie na stole.

Powiązane artykuły

20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
26.10.2023
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
10.07.2023
Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego...
31.01.2023
Inspiracje naturą i minimalizmem, komfortowe wnętrza oraz ekologiczne rozwiązania. To wszystko nie tylko idzie ze sobą w parze, ale także stanowi bazę trendów wnętrzarskich w 2023 roku.