V M F

Trendy wnętrzarskie 2022 – co warto o nich wiedzieć?

Rok 2021 to w świecie wnętrzarskim czas wielkich zmian, innowacyjnych pomysłów i całkowita zmiana podejścia do dotychczasowych rozwiązań. W 2022 roku trendy te będą kontynuowane, zarówno w formie długotrwałej, jak i tzw. mikrotrendów. Podpowiadamy jakie czynniki wpłynęły na rozwój trendów wnętrzarskich w minionym roku i na co warto zwrócić uwagę w noworocznych projektach.

Powrót do natury

Podczas pandemii zdecydowanie więcej czasu spędzamy w domu. Staje się on więc nie tylko naszym miejscem relaksu i życia rodzinnego, ale także przestrzenią do pracy. Tym samym mocniej zwracamy uwagę na nasze otoczenie, jego funkcjonalność, wygodę i użyteczność. W 2022 roku trendem pozostanie projektowanie przestrzeni, pozwalających odzyskać naturalny balans oraz zbliżenie się do świata przyrody. Pożądane stanie się bowiem tworzenie wizualnego połączenia z naturą, poprzez uspokajające wnętrza z naturalnym oświetleniem i wentylacją, pozwalające na wkomponowanie roślin i naturalnych elementów dekoracyjnych.

Zrównoważony rozwój

Powrót do natury to także powrót do zrównoważonego podejścia do wystroju wnętrz. W dobie zwiększającej się świadomości ekologicznej coraz bardziej cenione są rozwiązania, pozwalające na pozyskiwanie materiałów, surowców i mebli od lokalny rzemieślników, czy też nadawanie nowego życia vintage’owym przedmiotom. W 2022 roku uwaga projektantów będzie zwrócona ku materiałom, które dzięki swojemu ponadczasowemu charakterowi będą służyć przez długie lata. Korzystnie wpływając to nie tylko na wystrój wnętrza, ale przede wszystkim na całe środowisko.

Modułowy zawrót głowy

W czasach, w których funkcjonalność jest jedną z najbardziej pożądanych cech wnętrz, wyraziste i nieco ekscentryczne elementy wystroju odchodzą w zapomnienie. W 2022 roku wielofunkcyjne, modułowe meble staną się najlepszą możliwą inwestycją. Ich praktyczność i użyteczność sprawiają, że służą przez długie lata i pozwalają zmienić nawet najmniejsze wnętrze w funkcjonalną przestrzeń. Z kolei w większych pomieszczeniach meble modułowe mogą w moment zmienić charakter wnętrza z minimalistycznego na bardziej bogate i wyraziste.

Lustrzane odbicia

Lustro to element obowiązkowy w niemal każdym pomieszczeniu. Jednak w 2022 będzie ono odgrywało jeszcze większą rolę niż dotychczas. Lustrzane dekoracje, detale czy ściany to tylko jedne z możliwości, które oferują projektanci. Lśniące, odbijające światło elementy o charakterze dekoracyjnym nie tylko świetnie powiększą przestrzeń, ale także nadadzą jej bardziej oryginalny charakter. W świecie wnętrzarskim coraz częściej spotykane są także lustrzane sufity, które dodają pomieszczeniom intymności i wizualnej objętości.

Przestrzeń biurowa w domu

Praca z domu to rzeczywistość coraz większej liczby osób. Aby sprawić, by była ona bardziej efektywna i przyjemna, w 2022 roku warto stworzyć w swoim otoczeniu mini przestrzeń biurową. Niezależnie od tego, czy dysponujemy małym mieszkaniem, czy nasza inwestycja mieszkaniowa skierowała nas w stronę dużego apartamentu, wydzielenie i zaaranżowanie specjalnego miejsca do pracy poprawi jakość naszego życia. Przestrzeń ta powinna być przede wszystkim dobrze zorganizowana, wyposażona jedynie w niezbędne sprzęty oraz pozbawiona tzw. rozpraszaczy.

Przytulne i komfortowe wnętrza

Domowe biura to także więcej czasu we własnym m. Warto więc zadbać o to, by przestrzeń, w której przyjdzie nam spędzić dużo czasu, była przytulna i komfortowa. W 2022 roku mają to zagwarantować dodatki w postaci tkanin stosowanych w aranżacjach. Dotyczy to przede wszystkim mebli, ale nie tylko – subtelności wnętrzu dodadzą także zasłony, narzuty, poduszki oraz stylowe dywaniki.

Po jakie tkaniny warto sięgać? Królować będą przede wszystkim welur oraz tkaniny lniane. Pierwsze są niezwykle przyjazne i dodają ciepła każdemu wnętrzu. Len pasuje natomiast do naturalnych materiałów – zwłaszcza drewna. Będzie stanowić doskonałe uzupełnienie stylu skandynawskiego, rustykalnego oraz japandi.

Prostota przełamana kolorem

Głównym trendem w 2021 roku była kolorystyczna naturalność. W 2022 roku neutralna paleta odcieni nadal jest w trendach, a beż pozostaje jednym z najchętniej wybieranych kolorów do wnętrz. Jednak projektanci nie przełamują go już klasyczną czernią i bielą, a odcieniami błękitu. Od głębokiego indygo po zielonkawy turkus – w 2022 niebanalne mieszanki niebieskich tonów będą dopełniały niejedna przestrzeń.

Dodatkowo projekcjami na temat trendów na nadchodzący rok podzielił się Instytut Pantone¹. Kolorem 2022 roku został odcień Veri Peri. To połączenie koloru niebieskiego i fioletu. Barwa ma symbolizować kreatywność, nową energię i optymizm związany z patrzeniem w przyszłość.

Okrągłe kształty

Surowe linie i zimne wnętrza odchodzą w zapomnienie. W 2022 roku miękkość, delikatność i harmonia to jedne z najbardziej pożądanych cechy we wnętrzach. Ten specyficzny nastrój pozwalają osiągać zaokrąglone formy, zarówno mebli, jak i dodatków. Okrągły kształt zmiękcza sztywną i prostą konstrukcję, nadając jej lekkości i przytulności. Pod względem architektonicznym istotne są także formy łukowe. Nie tylko w przypadku drzwi, ale także w dużych elementach takich, jak lustra czy okna.

Powiązane artykuły

20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
26.10.2023
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
10.07.2023
Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego...
31.01.2023
Inspiracje naturą i minimalizmem, komfortowe wnętrza oraz ekologiczne rozwiązania. To wszystko nie tylko idzie ze sobą w parze, ale także stanowi bazę trendów wnętrzarskich w 2023 roku.