V M F

Ceny mieszkań na rynku nieruchomości – od czego zależą, na co zwrócić uwagę?

Na cenę mieszkania od dewelopera wpływa wiele czynników – od ogólnej sytuacji na rynku mieszkaniowym, przez lokalizację nieruchomości, po miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego. Wszystkie te czynniki należy wziąć pod uwagę, wybierając konkretną ofertę. Od czego zależą obowiązujące ceny mieszkań? Na co zwracać uwagę szacując koszty inwestycji?

Co ma wpływ na cenę mieszkania?

Na cenę mieszkania od dewelopera i związane z nim dodatkowe opłaty ma wpływ wiele czynników. Do najważniejszych z tych czynników należą:

 • sytuacja na rynku mieszkaniowym,
 • lokalizacja nieruchomości i jej skomunikowanie,
 • kondygnacja i rozkład mieszkania,
 • stan techniczny nieruchomości,
 • obowiązujące w okolicy Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego,
 • dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców.

Sytuacja na rynku mieszkaniowym

Ogólnym czynnikiem mającym wpływ na cenę nieruchomości jest sytuacja na rynku mieszkaniowym. Jest ona kształtowana między innymi przez politykę gospodarczą instytucji państwowych, relacje popytu-podaży mieszkań i ich dostępność, politykę cenową konkurencyjnych firm deweloperskich oraz wskaźniki makroekonomiczne (na przykład poziom inflacji). Znaczenie mają również występujące naturalnie cykle koniunkturalne.

Lokalizacja i komunikacja

Decydując się na mieszkanie z rynku deweloperskiego, należy wziąć pod uwagę lokalizację nieruchomości i jej skomunikowanie – to bardzo ważne czynniki mające wpływ na ostateczną cenę. I tak na przykład nabywając komfortowe mieszkanie zlokalizowane w Warszawie, należy liczyć się z jego wyższą ceną wynikającą z lepszej dostępności do miejsc pracy, nauki, czy kultury i rozrywki. Tak samo jest w przypadku nieruchomości położonych w dzielnicach, na które jest większy popyt lub w miejscach z atrakcyjnym sąsiedztwem.

Do pożądanych walorów lokalizacji mieszkania mających wpływ na jego cenę, należą zatem między innymi:

 • dobre skomunikowanie z najważniejszymi częściami miasta;
 • obecność rozbudowanej infrastruktury handlowej, usługowej, edukacyjnej, kulturalnej, rozrywkowej czy sportowej;
 • dostęp do miejsc pracy;
 • bliskość terenów zielonych i miejsc rekreacyjnych;
 • sąsiedztwo zabytków.

 

Kondygnacja i rozkład mieszkania

Kolejną ważną cechą nieruchomości jest kondygnacja i rozkład mieszkania. Przyjmuje się, że jego usytuowanie w niższych partiach budynku (mniej więcej do czwartego piętra) oraz na ostatnim piętrze wiąże się z jego wyższą ceną. Istotny wpływ ma także ekspozycja mieszkania – najbardziej pożądane są często te położone od strony zachodniej lub południowej.

Stan techniczny nieruchomości

Standard mieszkania to jeden z najważniejszych czynników, na jaki zwraca się uwagę przy jego kupnie. Składają się na niego między innymi jakość wykorzystanych materiałów budowlanych, standard wykończenia, ogólny stan techniczny obiektu czy dodatkowe udogodnienia dla mieszkańców.

Decydując się na kupno inwestycji mieszkaniowej od sprawdzonego dewelopera, mamy gwarancję nabycia nieruchomości cechującej się dobrym stanem technicznym i wykonanej z wysokiej jakości materiałów.

Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego

Istotny wpływ na cenę nieruchomości mogą mieć Miejskie Plany Zagospodarowania Przestrzennego. To akty prawne wydawane przez samorządy, które mają na celu ustalenie przeznaczenia danego terenu, określając przy tym sposób jego zagospodarowania i warunki zabudowy. W praktyce mogą przyczyniać się one do ceny mieszkań znajdujących się na wskazanym w akcie obszarze. Niektóre bowiem z założeń planistycznych mogą przyczyniać się do obniżenia komfortu okolicznych mieszkańców (na przykład plan budowy drogi szybkiego ruchu), inne wręcz przeciwnie (na przykład rewitalizacja pobliskiego parku).

Sprawdź, co warto wiedzieć o Miejskich Planach Zagospodarowania przestrzennego przed kupnem mieszkania.

Okolica

Atrakcyjność danej nieruchomości mogą znacznie obniżyć mankamenty jej okolicy. Jej zła sława może mieć wpływ na cenę mieszkania. Dotyczy to w szczególności takich czynników jak niski poziom bezpieczeństwa, wysoka przestępczość czy zaniedbany stan okolicznej architektury.

Dodatkowe udogodnienia

Na ostateczną cenę mieszkania wpływa nie tylko metraż samego lokalu, ale także udogodnienia, z których mogą skorzystać przyszli lokatorzy. Dodatkowe powierzchnie, takie jak balkon, taras lub przydomowy ogródek, również wpływają na wartość nieruchomości. Jeśli budynek posiada halę garażową lub komórki lokatorskie, uzyskanie dostępu może także oznaczać dodatkową opłatę wliczoną w końcową cenę mieszkania.

Warto dbać o relację klient-deweloper

Warunkiem udanej transakcji jest wzajemne zaufanie i pozytywne nastawienie względem siebie obu stron. Kluczem do trafnego zakupu są także dobre relacje sprzedającego i kupującego. Strony powinny traktować siebie z należytym szacunkiem, zrozumieniem i życzliwością. Dobry deweloper zawsze rozpatrzy uwagi klienta, z kolei nabywca mieszkania powinien wziąć pod uwagę te czynniki zakupu mające wpływ na cenę, które nie są zależne od sprzedającego. To konieczny warunek powodzenia umowy.

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.