V M F

Uroczystość odsłonięcia rzeźby Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej na Osiedlu Dekada

W dniu 12 maja, na terenie Osiedla Dekada przy ul. Radiowej 23 na warszawskim Boernerowie odbyła się uroczystość odsłonięcia rzeźby, przedstawiającej antenę Transatlantyckiej Centrali Radiotelegraficznej. Tym gestem - firma Profbud odpowiedzialna za realizację Dekady – postanowiła uczcić 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Boernerowo to wyjątkowe miejsce z bogatą historią. To tutaj w pierwszej połowie XX w. powstała Transatlantycka Radiotelegraficzna Centrala Nadawcza, która była największą tego typu inwestycją w dwudziestoleciu międzywojennym. Stanowiła ona wówczas nowoczesny środek komunikacji z zagranicą, w tym ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki. Radiostacja w dużym stopniu przyczyniła się do rozwoju II Rzeczypospolitej oraz jej awansu na arenie międzynarodowej.
W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele władz lokalnych – Burmistrz Bemowa Michał Grodzki, członkowie Wspólnoty Radiowa 21 i Stowarzyszenia TRCN (Transatlantyckiej Radiotelegraficznej Centrali Nadawczej). Uroczystość rozpoczęła się pieśnią wykonaną przez Babicką Orkiestrę Dętą. Po przemówieniach zaproszonych gości odbyło się odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej rzeźby przez Prezesa Profbudu Pawła Malinowskiego, który następnie podziękował wszystkim osobom zaangażowanym w proces powstania rzeźby i tablicy. Tym samym wyraził przekonanie, że jest to ważny moment nie tylko dla samego Boernerowa, ale i całej Warszawy, który z pewnością wpisze się w karty lokalnej historii.

Polecane mieszkania