V M F

Zabudowa balkonu – czy warto? Praktyczne porady i inspiracje

Zastosowania zabudowanego balkonu w bloku

Zabudowa balkonu to rozwiązanie, które jest coraz chętniej wybierane przez właścicieli domów czy mieszkań. Jest to doskonała opcja dla tych, którzy chcą maksymalnie wykorzystać przestrzeń swojego balkonu nie tylko latem, ale także w chłodniejsze miesiące. Chcesz wiedzieć, czy warto zainwestować w taką zabudowę? Koniecznie przeczytaj nasz artykuł! 

Spis treści

  1. Kto może zabudować balkon?
  2. Zalety zabudowy balkonu
  3. Zastosowania zabudowanego balkonu

Kto może zabudować balkon?

W teorii zabudowa balkonu dostępna jest dla każdego, jednak trzeba wziąć pod uwagę, że istnieją pewne ograniczenia. Szczególnie ważne jest dokładne przeanalizowanie sytuacji, jeśli mieszkasz w budynku nadzorowanym przez spółdzielnię mieszkaniową lub wspólnotę. Zabudowany balkon jest ingerencją w elewację lub ogólny wizerunek budynku, dlatego każda taka zmiana musi być zaakceptowana przez odpowiednią instytucję. Jeżeli budynek wpisany jest na listę zabytków, należy zdobyć także pozwolenie od konserwatora zabytków.

Co ważne, jeśli dopiero zamierzasz kupić mieszkanie, ale wiesz, że zabudowa balkonu znajduje się w Twoich planach, dokładnie przestudiuj regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, do której należy budynek. Niektóre z takich instytucji mają w regulaminie konkretne zapisy, które całkowicie zakazują zabudowy balkonu w bloku. Oczywiście, wszystko zależy od zarządcy i konkretnej inwestycji. Na przykład na naszym Osiedlu Goslove dostępne są mieszkania z zimnymi i ciepłymi ogrodami zimowymi w standardzie. Dzięki temu przyszli mieszkańcy mogą cieszyć się dodatkową oranżerią bez konieczności jej dodatkowej zabudowy. 

Zalety zabudowy balkonu

Zabudowa balkonu niesie za sobą wiele korzyści. Sporo osób, które zdecydowały się na takie rozwiązanie, definitywnie stwierdza, że był to najlepszy krok w urządzaniu mieszkania.  Dlaczego warto wziąć taką opcję pod uwagę?

  1. Przyrost przestrzeni życiowej

Zabudowa balkonu to doskonałe rozszerzenie przestrzeni mieszkalnej. Dzięki niej możesz stworzyć dodatkowe pomieszczenie o wielu funkcjonalnościach. Np. możesz zaaranżować ogród zimowy, w którym odpoczniesz, patrząc na spadające z nieba płatki śniegu. Możesz także przerobić balkon na gabinet lub małą jadalnię z ładnym widokiem.

  1. Ochrona przed warunkami atmosferycznymi

Niestety balkon to przestrzeń, z której korzystać można tylko wiosną i latem. Zimą i jesienią większość osób w zasadzie zapomina, że taka część mieszkania w ogóle istnieje. Zabudowa chroni przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, pozwalając cieszyć się balkonem przez cały rok!

  1. Zwiększenie wartości nieruchomości

Zabudowane balkony mogą znacząco zwiększyć wartość nieruchomości. To inwestycja, która może okazać się opłacalna w przyszłości, zwłaszcza jeśli planujesz sprzedaż mieszkania.

  1. Izolacja akustyczna

Oszklenie balkonu może znacząco poprawić izolację akustyczną mieszkania. Dźwięki uliczne czy hałas są mniej uciążliwe w mieszkaniach z balkonami, które nie są otwarte. 

  1. Zwiększona prywatność

Zabudowany balkon daje mieszkańcom większą prywatność. Dzięki oszkleniu możesz cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu, nie martwiąc się o ciekawskie spojrzenia sąsiadów. To doskonałe rozwiązanie dla osób ceniących intymność.

  1. Mniejsza konieczność konserwacji

Balkon, który jest wystawiony na działanie warunków atmosferycznych, wymaga częstej, regularnej konserwacji i renowacji. Zabudowy balkonowe różnego typu zmniejszają tę konieczność, przez co pozwalają zaoszczędzić właścicielowi czas i pieniądze.

Zastosowania zabudowanego balkonu

Zabudowany balkon może pełnić bardzo wiele ról, o czym wspomnieliśmy już powyżej. Jak zagospodarować tę przestrzeń, aby faktycznie była w pełni funkcjonalna?

Gabinet/biuro

Jeśli potrzebujesz dodatkowej przestrzeni do pracy lub nauki, to oszklony balkon może stanowić idealne miejsce na Twój gabinet. Cisza i spokój sprzyjają skupieniu, a duża ilość światła pozytywnie nastraja.

Mała jadalnia

Zabudowany balkon może stać się uroczym miejscem do spożywania posiłków. Dzięki oszklonemu pomieszczeniu będziesz mógł delektować się widokiem niezależnie od pory roku. To doskonałe rozwiązanie dla małych mieszkań.

Strefa relaksu

Zimowe ogrody to idealne miejsce do relaksu. Można tam czytać książki, słuchać muzyki, oglądać filmy lub po prostu rozkoszować się ciszą.

Kącik do ćwiczeń

Balkon zabudowany może być świetnym miejscem do praktykowania medytacji, jogi lub innych form relaksu fizycznego oraz duchowego. To świetne miejsce na stworzenie swojej własnej sali fitness.

Przechowalnia

Jeśli masz ograniczoną przestrzeń w mieszkaniu, zabudowany balkon może służyć jako przechowalnia na rowery, narzędzia ogrodowe czy sezonowe przedmioty, takie jak narty.

Pracownia artystyczna

Dla osób z zainteresowaniami artystycznymi zabudowany balkon może być doskonałym miejscem do malowania, rzeźbienia lub innych prac twórczych. Naturalne światło wpadające przez okna może być inspirujące dla artysty.

Zabudowa balkonu daje nieograniczone możliwości, jeśli chodzi o wykorzystanie przestrzeni w sposób funkcjonalny i kreatywny. Mamy nadzieję, że dzięki temu artykułowi masz już pewność, czy jest to opcja dla Ciebie!

Powiązane artykuły

23.04.2024
Aranżacja przedpokoju w bloku wymaga uwzględnienia wielu czynników decydujących o jego funkcjonalności i estetyce. Rozmiar i kształt pomieszczenia, przeznaczenie oraz styl życia mieszkańców to...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.
26.10.2023
Dobranie dobrego oświetlenia do mieszkania jest kluczowym elementem jego aranżacji.
31.01.2023
Inspiracje naturą i minimalizmem, komfortowe wnętrza oraz ekologiczne rozwiązania. To wszystko nie tylko idzie ze sobą w parze, ale także stanowi bazę trendów wnętrzarskich w 2023 roku.