V M F

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Odbiór mieszkania od dewelopera – co warto wiedzieć?

Odbiór mieszkania od dewelopera, choć wydaje się jedynie formalnością, jest bardzo istotnym elementem całej transakcji. W końcu odbierając klucze do lokalu, chcemy mieć pewność, że konstruktorzy zadbali o każdy szczegół i od razu będziemy mogli zabrać się za urządzanie nabytego M. Na jakie elementy warto zwrócić uwagę przy samodzielnym przekazaniu mieszkania? Oto kilka wskazówek, o których warto pamiętać.

Spis treści:

Odbiór mieszkania – dlaczego jest ważny?

Czym jest protokół odbioru technicznego?

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Kto może być obecny przy odbiorze?

Podłogi – co sprawdzić?

Jak sprawdzić pion ścian w mieszkaniu?

Okna i drzwi

Instalacje

Balkon

Odbiór mieszkania – dlaczego jest ważny?

Jaki jest cel przeprowadzenia technicznego odbioru mieszkania? Ma to przede wszystkim związek z upewnieniem się, czy deweloper dotrzymał wszystkich zobowiązań zawartych w umowie deweloperskiej. Przekazane lokum powinno spełniać określone standardy, w przeciwnym wypadku niezbędne okażą się poprawki, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. Mieszkanie objęte jest rękojmią – to oznacza, że w ciągu 5 lat za naprawę wszystkich usterek odpowiada deweloper.

Czym jest protokół odbioru technicznego?

Protokół odbioru technicznego to dokument, w którym zawarte są informacje dotyczące stanu mieszkania oraz ewentualnych usterek. Podpisanie protokołu oznacza akceptację stanu technicznego nieruchomości, ale nie wyklucza zgłaszania późniejszych reklamacji. Zawarte w protokole ewentualne mankamenty nieruchomości będą podstawą do odniesienia się do nich przez wykonawcę i ich naprawy.

Protokół odbioru mieszkania powinien zawierać:

 • dane stron umowy deweloperskiej wraz z ich podpisami,
 • godzinę, datę i miejsce odbioru mieszkania,
 • listę ewentualnych wad i usterek,
 • informacja o liczbie przekazanej przez sprzedającego kluczy oraz stanie liczników (w przypadku, kiedy odbiór techniczny mieszkania przebiega jednocześnie z przekazaniem kluczy).

Jak przygotować się do odbioru mieszkania?

Przed odbiorem warto zebrać wszelkie dokumenty związane z zakupem, takie jak umowa sprzedaży, prospekt informacyjny, rzuty i plan mieszkania, dokumentacja techniczna oraz listy kontrolne. Przygotuj również listę pytań i spraw do sprawdzenia podczas odbioru. Do odbioru mieszkania od dewelopera warto zabrać również podstawowe narzędzia, które pomogą nam dokonać:

 • pomiarów odległości, kątów oraz powierzchni (taśma miernicza, kątownik, miara i dalmierz laserowy)
 • zapisania informacji, udokumentowania usterek (notes, długopis, telefon z dobrej jakości aparatem fotograficznym)
 • sprawdzenia poziomów i pionów (poziomica, łata)
 • sprawdzenia stolarki (pasek grubego papieru)
 • sprawdzenia instalacji elektrycznej i gazowej (oprawy z żarówkami, pianka do golenia lub inna substancja o podobnej konsystencji)
 • kontroli wentylacji (zapalniczka)
 • sprawdzenia trudno dostępnych detali (latarka)

Kto może być obecny przy odbiorze?

Przeważnie przy odbiorze technicznym mieszkania obecni są przyszły właściciel mieszkania, przedstawiciel dewelopera oraz ewentualnie rzeczoznawca. Może być również obecny przedstawiciel spółdzielni mieszkaniowej, jeśli dotyczy to budynku zrzeszonego w spółdzielni.

Czy podczas odbioru technicznego mieszkania warto skorzystać z pomocy rzeczoznawcy? Na pewno opcję tę mogą rozważyć osoby, które nie są pewne swojej wiedzy budowlanej i obawiają się przeoczenia ewentualnych mankamentów. Jednak także w przypadku merytorycznego przygotowania skorzystanie z doświadczenia fachowca może okazać się przydatne. Pamiętajmy, że odbiór mieszkania od dewelopera jest dla wielu wydarzeniem pełnym emocji, a te często nie sprzyjają chłodnej ocenie stanu nowo zakupionej nieruchomości.

Podłogi – co sprawdzić?

Sprawdź stan podłóg – czy są równe, nieuszkodzone, czy nie ma poluzowanych desek i kafelków. Upewnij się, że wykończenie podłóg jest zgodne z ustaleniami umowy. W przypadku lokalu na parterze sprawdzić warto grubość wylewki, co wymaga jednak wywiercenia otworu. To jednak jedyny sposób na sprawdzenie grubości izolacji termicznej podłogi, której grubość powinna być nie mniejsza niż 5 centymetrów. Cieńsza warstwa izolacji będzie groziła większymi rachunkami za ogrzewanie. Istotne jest również sprawdzenie podłogi na balkonie. Powinna być ona wykonana w sposób umożliwiający bezproblemowy odpływ wody w przypadku opadów.

Poziom podłogi sprawdzić można za pomocą poziomicy, łaty dwumetrowej lub szczelinomierza klinowego oraz piłeczki (gumowej lub stalowej). Przyjmuje się, że odchylenie podłogi na długości 2 metrów nie powinno przekraczać 3 milimetrów.

Jak sprawdzić pion ścian w mieszkaniu?

Aby sprawdzić pion ścian, można użyć poziomicy lub specjalnego urządzenia do pomiaru pionu. Umieść narzędzie na ścianie i sprawdź, czy jest pionowo. To ważne, aby uniknąć problemów z późniejszym montażem mebli czy wyposażenia.

Przy sprawdzeniu ścian należy zwrócić uwagę na pion i kąty ścian oraz równe rozłożenie tynku, który powinien być pozbawiony wybrzuszeń i zgrubień. Ściany i sufit lokalu powinny być suche, w przeciwnym razie istnieje niebezpieczeństwo rozwoju grzyba i uszkodzenia paneli. Można w tym celu użyć wilgotnościomierza, który nie powinien wskazywać wilgotności powyżej poziomu 8-10%. Z kolei pirometr i kamera termowizyjna okażą się przydatne do sprawdzenia poprawnego montażu okien i wykluczenia wystąpienia w lokalu ubytków cieplnych (na przykład na skutek niewystarczającej warstwy tynku lub izolacji).

Okna i drzwi

Gdy już upewnimy się, że ściany i podłogi są w porządku, możemy przejść do kontroli okien oraz drzwi. Zwróćmy uwagę przede wszystkim na szczelność, ale nie zapominajmy o walorach estetycznych. Wskazanie wszelkich zarysowań i uszkodzeń jest bardzo ważne. Okazanie certyfikatu i gwarancji w przypadku drzwi może poskutkować obniżeniem opłat ubezpieczeniowych.

Instalacje

Tym, na co trzeba zwrócić uwagę przy odbiorze mieszkania od dewelopera, jest również stan poszczególnych instalacji. Do instalacji oraz przypisanych do nich czynności należą:

 • instalacja elektryczna – przyłożenie próbnika z napięciem oraz podłączenie oprawki z żarówkami (jeśli nie będą migać, wszystko działa poprawnie),
 • instalacja gazowa – nałożenie na newralgiczne elementy instalacji gazowej warstwy pianki do golenia, która doskonale sprawdza się do wykrycia pęcherzyków gazu (ich pojawienie się oznacza nieszczelność instalacji),
 • instalacja grzewcza – sprawdzenie odpowiedniego umiejscowienia grzejników, pracy zaworów oraz ogólnego działania w przypadku odbioru technicznego przeprowadzanego w sezonie grzewczym,
 • instalacja wodociągowa i kanalizacyjna – sprawdzenie, czy elementy instalacji nie są odsłonięte oraz, czy w kluczowych miejscach pozostawiono fragmenty rur odpływowych,
 • wentylacja – sprawdzenie odpowiedniego przepływu powietrza, na przykład za pomocą odpalonej w pobliżu kratki zapalniczki (płomień powinien odchylać się w kierunku kratki),
 • instalacje internetowe, telewizyjne i radiowe – w świetle prawa nieruchomości powstałe po 2013 roku powinny być wyposażone w instalacje pozwalające odbierać telewizję naziemną, kablową oraz satelitarną, radio satelitarne oraz internet światłowodowy.

Balkon

Jeśli nasze mieszkanie wyposażone jest w balkon lub taras, tam także powinniśmy sprawdzić efekty pracy robotników. Zwróćmy uwagę na jakość ułożenia płytek oraz wykończenie elementów takich jak barierki. Ich zewnętrzne powłoki narażone są na działanie skrajnych warunków atmosferycznych. Szybkie korodowanie może sprawić, że usterki wyłonią się już przy okazji pierwszej zimy. Zatroszczmy się o to, jeśli chcemy uniknąć szybkiego remontu. W poszukiwaniu mieszkań w wysokim standardzie warto zainteresować się ofertą osiedla Profbud na Gocławiu w Warszawie. Deweloperzy stawiają tu na najwyższą jakość wykończenia, oddając lokatorom do użytku nowoczesne apartamenty utrzymane w najwyższym standardzie.

 

 


[1] Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, rozdział 6, art. 27, pkt 4.

[2] Ustawa z dnia 16 września 2011 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego, rozdział 6, art. 27, pkt 5.

 

Powiązane artykuły

25.03.2024
Co wybrać: mieszkanie na piętrze czy mieszkanie na parterze? Opinie na ten temat są podzielone. Zarówno mieszkania na parterze, jak i te usytuowane na wyższych piętrach, oferują szereg zalet, które...
25.03.2024
Poszukując idealnego mieszkania, kluczowe jest wybranie odpowiednio dużego metrażu, zapewniającego komfort i funkcjonalność dla wszystkich domowników.
27.02.2024
W obliczu rosnącej popularności samochodów elektrycznych instalacja ładowarek na osiedlach mieszkaniowych staje się nie tylko udogodnieniem, ale koniecznością, zwiększającą komfort życia mieszkańców...
20.02.2024
Planowanie idealnego mieszkania dla czteroosobowej rodziny to zadanie wymagające uwzględnienia wielu czynników, od przestrzeni życiowej po funkcjonalność każdego pomieszczenia.
20.02.2024
Rozumienie różnic między klasami mieszkań na rynku nieruchomości jest kluczowe przy podejmowaniu decyzji o ich zakupie.