V M F

Ceny nowych mieszkań w Łodzi 2022. Alternatywa dla Warszawy i Trójmiasta

Duże miasta kuszą możliwościami i szerokim wyborem ofert mieszkaniowych. Niestety, ich ceny w największych metropoliach przerastają możliwości większości kupujących. Jednak na Warszawie i Trójmieście wybór się nie kończy. Atrakcyjną alternatywę może stanowić m.in. Łódź. Jak kształtują się ceny mieszkań w stolicy województwa łódzkiego i dlaczego warto tu zamieszkać? Przekonaj się.

Ceny nieruchomości w Polsce

Rynek mieszkaniowy w Polsce od kilku lat przeżywa tzw. boom. Z roku na rok liczba nowych lokali oddanych do użytku rośnie. W 2021 roku było aż 234 700 – o ponad 6% więcej niż w roku 2020 [1]. Wraz z tym zmieniają się również ceny. W 3 kwartale 2021 roku koszt zakupu mieszkania wzrósł o blisko 9% w porównaniu z analogicznym okresem w roku wcześniejszym [2].

Jak kształtują się ceny mieszkań w największych polskich miastach? Pierwsze miejsce w zestawieniach zajmuje Warszawa. Według zeszłorocznych danych średnia cena nowego mieszkania w stolicy zbliża się już do poziomu 12 000 zł/m² [3]. Kolejne dwa miejsca należą do Gdynia i Gdańsk – obydwa miasta zbliżają się już do progu 11 000 zł/m². W pierwszej piątce najdroższych miast plasują się także Kraków – ponad 10 000 zł/m2 oraz Wrocław – 9 500 zł/².

Jak kształtują się ceny mieszkań w Łodzi?

Jak na tle największych polskich miast prezentują się ceny mieszkań w Łodzi? Według danych Narodowego Banku Polskiego średni koszt transakcyjny za m² w IV kwartale 2021 roku wyniósł 7 528 zł [4]. To ponad 4 000 zł mniej niż w Warszawie, gdzie średnia cena transakcyjna w tym samym czasie wynosiła 11 630 zł/m².

Spośród wszystkich mieszkań z rynku pierwotnego dostępnych w Łodzi, 57% znajdowało się w przedziale cenowym od 8 do 10 000 zł/m² [5]. Drugi najpopularniejszy to koszt od 6 do 8 000 zł – w tym zakresie znalazło się blisko 37% wszystkich ofert. Dla porównania – w Gdańsku w tym przedziale cenowym znalazło się zaledwie 9% dostępnych apartamentów.

Tylko 2,9% wszystkich mieszkań dostępnych w Łodzi przekroczyło koszt 10 000 zł/m² [6]. W przypadku Warszawy natomiast taką cenę osiągnęło aż 70% wszystkich mieszkań z rynku pierwotnego.

Ceny mieszkań w Łodzi – koszt a metraż

W jaki sposób ceny mieszkań w Łodzi przekładają się na metraż? Pod względem dostępności górują apartamenty w przedziale od 40 do 60 m². W IV kwartale ubiegłego roku były to aż 702 mieszkania. Ich średnia cena wynosiła 7 892 zł/m² [7].

Na drugim miejscu znalazły się mieszkania do 40 m2. W tym przypadku średni koszt zakupu wynosił 8977 zł/m².

Stosunek ceny do metrażu najatrakcyjniej prezentował się natomiast w przypadku lokali z metrażem powyżej 80 m². Za takie mieszkanie w Łodzi w 2021 roku trzeba było zapłacić średnio 7 561 zł/m². Nieco więcej zapłacili nabywcy mieszkań od 60 do 80 m² (7 630 ł/m²).

Łódź – dlaczego warto tu zamieszkać?

Mimo że ceny mieszkań w Łodzi znacznie odbiegają od tych w Warszawie czy Trójmieście, to warto pamiętać, że stolica województwa łódzkiego mieści się w czołówce najliczniejszych aglomeracji miejskich w Polsce.

Warto tu zamieszkać nie tylko z uwagi na niskie koszty zakupu mieszkania. Miasto od kilku lat prężnie się rozwija, a dowodem na to jest Nowe Centrum Łodzi – odrestaurowana część Śródmieścia, zyskująca miano jego nowej wizytówki. Tutaj znajdują się także atrakcyjne inwestycje mieszkaniowe, zachęcające nie tylko wyglądem, ale także komfortową lokalizacją.

Łódź to również miasto historii i sztuki – co wyraźnie widać w zabytkowej architekturze. Powstające tu nowoczesne kompleksy mieszkaniowe są utrzymywane w tym duchu. Dzięki temu miasto zachowuje wizualną spójność i potrafi oczarować wyjątkowym designem.

Źródła:
[1]- Budownictwo mieszkaniowe w okresie styczeń-grudzień 2021 r.
[2] - Wskaźniki cen lokali mieszkalnych w 3 kwartale 2021 r.
[3,4,5,6,7] - Informacja o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych w Polsce w IV kwartale 2021 r.

Powiązane artykuły

19.01.2024
Zastanawiając się nad kupnem mieszkania w Warszawie, wielu z nas nie wie, na którą dzielnicę miasta się zdecydować. Czy najlepszym wyborem okaże się pełne życia Śródmieście, czy zielone Bemowo? A...
20.12.2023
Współczesne budownictwo nieustannie ewoluuje w kierunku zrównoważonego rozwoju, a mieszkańcy coraz bardziej cenią sobie harmonię z otoczeniem.
02.12.2023
Wybór odpowiedniej lokalizacji dla naszego mieszkania to kluczowy element, który musimy rozważyć podczas jego zakupu. Dzięki różnorodnym inwestycjom deweloperskim możemy bez większego problemu...
20.05.2023
Konstancin-Jeziorna to miejsce o niezwykłym położeniu i bogatej historii. Dawne podwarszawskie uzdrowisko również dziś przyciąga przyjezdnych spragnionych korzystania z walorów tutejszej przyrody.
15.02.2023
Niepowtarzalna atmosfera Nowego Centrum Łodzi, bliskość kulturalnego serca miasta, nawiązanie do tradycji łódzkiej architektury, wysoki komfort, funkcjonalne rozwiązania i zieleń - a to wszystko w...